Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary…

W przeddzień 72. rocznicy Krwawej Niedzieli – kulminacji Zbrodni Wołyńskiej, 10 lipca na jarosławskim Starym Cmentarzu odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary ludobójstwa dokonanego na polskiej ludności Kresów przez ukraińskich nacjonalistów.

Podczas uroczystości hołd pomordowanym oddał m.in. Starosta Jarosławski Tadeusz Chrzan, który powiedział: - Przez całe dziesięciolecia prawda o Rzezi Wołyńskiej była skrzętnie ukrywana. Dopiero w ostatnich latach, staraniem wielu ludzi, stowarzyszeń i organizacji zaczyna przebijać się do świadomości społeczeństwa. I nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary! Nie można bowiem, w imię jakichkolwiek interesów politycznych czy gospodarczych, wypierać z narodowej pamięci tej strasznej zbrodni popełnionej na bezbronnych ludziach dlatego, że byli Polakami (…) Nie chcemy się mścić, chcemy godnie opłakiwać naszych zmarłych i usłyszeć proste słowa „przepraszamy i żałujemy” zamiast pokrętnych tłumaczeń, w których to często na ofiary zrzuca się odpowiedzialność. Modląc się dziś za wszystkie ofiary rzezi wołyńskiej, pamiętajmy i nie dajmy zaginąć tej pamięci!

Modlitwę w intencji ofiar, ich rodzin oraz Ukraińców, którzy ratowali swoich polskich sąsiadów odmówił kapelan garnizonu Jarosław ks. dr Tomasz Skupień, w trakcie uroczystości odczytano też apel poległych i oddano salwę honorową.

Kwiaty pod tablicą poświęcona ofiarom zbrodni z 1943 r. złożyli przedstawiciele samorządów, stowarzyszeń, służb mundurowych i in. Samorząd powiatowy reprezentowali: przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Piskorz z wiceprzewodniczącymi Tatianą Kożak-Siarą i Jackiem Stańdą oraz starosta Tadeusz Chrzan, wicestarosta Józef Szkoła, etatowy członek Zarządu Mariusz Trojak i członek Zarządu Jan Żołyniak.

Organizatorami uroczystości byli Burmistrz Miasta Jarosławia oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Jarosławiu.

fot. M. Szarnik

 

Kliknij aby posłuchać tekstu