Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej to święto nauczycieli i całego środowiska edukacyjnego. Z tej okazji 14 października w sali narad Starostwa Powiatowego odbyło się uroczyste spotkanie.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. Przewodniczący Rady Powiatu, Zbigniew Piskorz, członkowie Zarządu Powiatu: Starosta Jarosławski Tadeusz Chrzan, Wicestarosta Józef Szkoła, Etatowy Członek Zarządu Mariusz Trojak, Członek Zarządu Jan Żołyniak, radni oraz zaproszeni goście ze środowiska oświatowego. Przybyłych powitała Lucyna Paulo – naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych. Następnie głos zabrał starosta Tadeusz Chrzan, który zapewnił, że samorząd powiatowy dołoży wszelkich starań i udzieli potrzebnego wsparcia w budowie nowej przestrzeni edukacyjnej, opartej na rzetelnej diagnozie, informacji, konsultacji i współdziałaniu. Powiedział: „To zadanie dla wszystkich. Mając świadomość tak rozumianego celu  wychowania, który w praktyce przyjmuje obraz człowieka myślącego, nie możemy  od szkoły wymagać tylko reprodukcji wiedzy. To prawda, że jest podstawa programowa, ale to od Państwa zależy, nad czym jeszcze  przy jej realizacji będziemy pracować. Cieszymy się i gratulujemy dydaktycznych sukcesów, ale  chcemy tak zarządzać lokalnym systemem, aby oprócz dydaktyki  uczyć naszą młodzież   bycia dobrym  człowiekiem, uczyć  uczuć i emocji, prospołecznych  zachowań i postaw”. Wszystkim odpowiedzialnym za edukację oraz przyszłość młodego pokolenia starosta życzył siły, pomysłowości i odwagi  w zmienianiu na lepsze szkolnej rzeczywistości.
Z kolei Przewodniczący Rady Powiatu, Zbigniew Piskorz zauważył: "Oświata to sfera działalności, która najbardziej przyczynia się do rozwoju i najlepiej promuje Jarosławski Powiat wykraczając swym zasięgiem poza jego granice. Jest swoistą inwestycją, w to co najważniejsze – wychowanie i naukę młodego  pokolenia. Dzisiejsza liczba nagrodzonych i wyróżnionych pedagogów  świadczy jednoznacznie o tym, że jarosławska oświata dobrze się rozwija. Stanowi ona niewątpliwy skarb dla nas wszystkich. W tym dzisiejszym świecie,  w którym dobre postawy są często wyśmiewane i kwestionowane przez obecne  ideologie, mody i trendy autorytet nauczyciela jest naprawdę potrzebny."

Spotkanie było też okazją do wręczenia pedagogom powiatowych placówek nagród Starosty Jarosławskiego. Otrzymali je: Jolanta Moskwa, Joanna Gałuszka, Małgorzata Stec i Edyta Rokoszyńska z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących im. Króla Kazimierza Wielkiego w Jarosławiu, Ewelina Maciejowska, Elżbieta Kluz i Piotr Karpiński zZespołu Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących im. Marii Curie-Skłodowskiej
w Jarosławiu, Małgorzata Wilgucka i Jacek Sało z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu, Anna Rosiak, Zofia Kulnianin i Krzysztof Czerkas z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu, Anna Pacek i Małgorzata Krupa z Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Zawodowych i Rolniczych im. Adama Mickiewicza w Radymnie, Renata Polanowska ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Pawła II w Jarosławiu, Agata Korzeń, Dorota Olejarska-Maskwiak ,Anna Sobczak, Joanna Starzecka i Agnieszka Kamińska z  Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jarosławiu, Marek Machnik z  Centrum Kształcenia Praktycznego w Jarosławiu, Beata Burlikowska z Zespołu Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Jarosławiu, Ewelina Gajos i Krzysztof Tuczapski z Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego w Jarosławiu, Aleksandra Michalska, Małgorzata Błaż-Lewczuk i Rafał Babiak z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jarosławiu, Maciej Kmieć z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Marii Dąbrowskiej w Jarosławiu, Katarzyna Krzanowska i Radosław Baj z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych im. Juliusza Słowackiego w Jarosławiu oraz Anna Barszczewska z Powiatowego Ogniska Baletowego im. Lidii Nartowskiej w Jarosławiu.

Podkarpackiego Kuratora Oświaty na uroczystości reprezentowała Elwira Węgrzyn, wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, która skierowała do przybyłych serdeczne życzenia. Podczas spotkania wręczono nagrody Podkarpackiego Kuratora Oświaty dla: Ewy Żelaznowskiej z CKZiU, Agaty Muszyńskiej z ZSEiO, Andrzeja Mamaka z CKP oraz Danuty Matusz  z ILO. Nagroda Ministra Edukacji Narodowej została przyznana Agacie Ząbkiewicz – wicedyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących.

Dzień Edukacji Narodowej to dobry moment, aby docenić trudną i odpowiedzialną pracę nauczyciela, ale także by choć na chwilę popatrzeć na szkołę nieco innym okiem. Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu przygotowani przez Małgorzatę Stec i Edytę Rokoszyńską, Starostwo Powiatowe zmienili w pływający po szerokich wodach systemu oświatowego okręt, który w „Morskich opowieściach” pokazał powiatową oświatę z przymrużeniem oka.

zdj. A. Łopuch

Kliknij aby posłuchać tekstu