Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Logo
Wydrukuj tę stronę

Pogrzeb Żołnierza Niezłomnego

Po 67 latach od zamordowania przez Urząd Bezpieczeństwa, mjr Władysław Koba, spoczął w rodzinnym grobowcu. Dwudniowe uroczystości pogrzebowe odbyły się, 16 i 17 września, w Jarosławiu i Przemyślu. Na czele delegacji Powiatu Jarosławskiego stali Przewodniczący rady Powiatu Zbigniew Piskorz i Starosta Jarosławski, Tadeusz Chrzan.

Władysław Koba urodził się w Jarosławiu. W stopniu porucznika brał udział w wojnie obronnej we wrześniu 1939 r. Podczas wojny był członkiem ZWZ-AK. Po wojnie działał w organizacji Wolność i Niezawisłość. Od 1947 r. był komendantem WiN-u w Rzeszowie. Został aresztowany przez UB w Przemyślu we wrześniu 1947 r. Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Rejonowego w Rzeszowie, w październiku 1948 r. został skazany na karę śmierci.

Jarosławska część obchodów rozpoczęła się mszą świętą w intencji poległego majora (awansowany pośmiertnie) w Bazylice Matki Bożej Bolesnej. Ich ciąg dalszy miał miejsce przy pomniku Żołnierza Niezłomnego. Wśród gość była m.in. rodzina majora Koby, jego syn, bratanek i bratanica oraz Bogusław Nizieński, podwładny majora Koby.

Pogrzeb odbył się natomiast dzień później, w Przemyślu, gdzie Władysław Koba został pochowany obok swojej żony, w rodzinnym grobowcu.  

Zdj. organizatorzy (UM Jarosławia, IPN Rzeszów). Dziękujemy.

© Starostwo Powiatowe Jarosław. Wszystkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Studio Nexim
Kliknij aby posłuchać tekstu