Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

To było dyktando!

Ziemia jarosławska to przygraniczny teren w południowo-wschodniej Polsce o bogatej historii. Korzystne położenie na dawno odkrytych kupieckich szlakach XVI-wiecznej Europy, łączących kulturowo-historyczne Bizancjum z Europą Zachodnią, było czynnikiem, dzięki któremu drzewiej i dziś region rozwija się superdynamicznie, zapewniając dostatek wielordzennym mieszkańcom, biznespartnerom i mile widzianym gościom. Tak brzmiał początek dyktanda, w ramach IX Jarosławskich Potyczek Ortograficznych, które odbyły się 29 września w Dzień Patrona Powiatu Jarosławskiego. Prowadziła go Bernardeta Szczypta, lubiana dziennikarka radiowa.

Tegoroczne Jarosławskie Potyczki Ortograficzne Starosta Jarosławski zorganizował nawiązując do Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego oraz właśnie Święta Patrona Powiatu Jarosławskiego, czyli Archanioła Michała. To już dziewiąta edycja tego dyktanda, które co roku jest skierowana przede wszystkim do młodzieży szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, studentów, mieszkańców miasta, powiatu jarosławskiego i województwa podkarpackiego. A tych było ponad 200 uczestników!

Tekst dyktanda, choć oceniony przez uczestników, jako niezbyt trudny, mógł jednak przysporzyć pewnych problemów. Jego autorami byli pracownicy naukowi Uniwersytetu Rzeszowskiego - prof. dr hab. Maria Krauz i dr Wioletta Kochmańska, zaś odczytał go Wojciech Zawioła, znany dziennikarz sportowy. Zobaczcie Państwo sami:

Ziemia jarosławska – tradycja, kultura, nowoczesność

Ziemia jarosławska to przygraniczny teren w południowo-wschodniej Polsce o bogatej historii. Korzystne położenie na dawno odkrytych kupieckich szlakach XVI-wiecznej Europy, łączących kulturowo-historyczne Bizancjum z Europą Zachodnią, było czynnikiem, dzięki któremu drzewiej i dziś region rozwija się superdynamicznie, zapewniając dostatek wielordzennym mieszkańcom, biznespartnerom i mile widzianym gościom. Dziś dba o to Starosta Powiatu Jarosławskiego. Geopolityczne położenie na granicy między Unią Europejską, także strefą Schengen, a wschodnią częścią Europy, bliskość całodobowego przejścia granicznego Korczowa – Krakowiec, bezdewizowy ruch graniczny dla jadących za granicę i powracających z zagranicy, położenie przy nowo powstałej autostradzie decydują o atrakcyjności regionu. Żydzi, Rusini i Polacy stworzyli wielokulturową społeczność, którą młodzi nazwaliby patchworkową, a jej dowodem są dziś niestrzeżone, ale hołubione obiekty sakralne i przywołujące pamięć charyzmatycznych przodków nekropolie, w tym XIX-wieczna cerkiew pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego powstała na odłamkach rozkruszonych murów zamku Tarnowskich i Jarosławskich, długowiekowy cmentarz żydowski przy ul. Kruhel Pawłosiowski, archaiczne opactwo sióstr benedyktynek z Czarną Kaplicą, noszące dziś nazwę Klasztor Sióstr Benedyktynek w Jarosławiu.

Popularność etnoturystyki sprawia, że nie odchodzą w niepamięć również tradycje kulinarne. Obok bałabuchów i wachlarza wysokoprocentowych nalewek, obżarciuch spróbować może świeżo wynalezionych dań takich jak: risotto z bakłażanem, chili con carne, grillowane warzywa, croissanty ze śliwkami i czekoladowe fondue. Przekąski mogą zadowolić dojrzałych i ledwo opierzonych jarosławian oraz Europejczyków. Gród można by obejrzeć na e-stronach. Wirtualny spacer po jarosławskiej starówce skusi przede wszystkim fana nowych technologii, który rozkoszuje się surfowaniem w cyberprzestrzeni. Krótkotrwały postój przy placu św. Michała Archanioła pozwala zauważyć przecudną, miodowożółtą budowlę. Przy ul. Rynek wzbudza zachwyt kamienica Orsettich, w której wnętrzach jaśnieją wizerunki hardych właścicieli Jarosławia. Uwagę zwraca czerwono-ceglana u podstawy studnia, z brunatnoszarym, niespróchniałym dachem, czterokondygnacyjny, archaiczny, wielokrotnie przebudowywany ratusz, centralnie ulokowany pośrodku rynku, umieszczona we wschodniej pierzei późnorenesansowa kamienica zwana Rydzikową, w której piwnicach mieści się Podziemna Trasa Turystyczna im. Feliksa Zalewskiego. À propos, Jarosław zaistniał także na Facebooku nie tylko poprzez lajkowanie stron miasta, ale i hejterskie, niepoprawne językowo wpisy, które nie mają wpływu na rzetelny image miasta. W Dniu Patrona Powiatu Jarosławskiego – Archanioła Michała zaprosić by warto do Jarosławia, Pruchnika, Dinozekolandii w Radymnie i odurzających zmysły miejsc o nieskażonej, dzikiej przyrodzie.

Zwycięzcami zaś zostali i mogą przez rok tytułować się "Jarosławskimi mistrzami ortografii":

KATEGORIA GIMNAZJUM

1.      Gilowska Joanna – Publiczne Gimnazjum nr 1 w Jarosławiu

2.      Bal Bartosz - Publiczne Gimnazjum nr 4 w Jarosławiu

3.      Kucaba Sandra – Publiczne Gimnazjum nr 1 w Jarosławiu

KATEGORIA SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA

1.      Wielgos Marcin – Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Jarosławiu

2.      Wrzesień Barbara – I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Jarosławiu

3.      Marchwiany Patryk – Internat Zespołu Szkół Spożywczych w Rzeszowie

KATEGORIA UCZESTNIK

1.      Pajda Tomasz

2.      Benesz Monika

3.      Wrzesień Joanna

Gratulujemy! Dziękujemy również serdecznie wszystkim polonistom z jarosławskich szkół, którzy pod kierownictwem Jacka Stańdy, sprawdzali konkursowe prace! Podziękowania należą się również wszystkim, którzy występowali podczas Potyczek oraz tym wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia. Jeszcze raz dziękujemy!

Zdj.: H. Grymuza, Ł. Borysiuk.

Kliknij aby posłuchać tekstu