Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Żywe lekcje patriotyzmu

Pamięci polskich bohaterów były poświęcone uroczystości w Jarosławiu, które odbyły się 26 lutego, ostatnią niedzielę przed 1 marca – Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przy okazji trzeba wspomnieć, że rozpoczęły się także przygotowania do widowiska plenerowego, organizowanego dla uczczenia ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych, w tym KL Auschwitz, którego pierwszymi więźniami byli uczniowie jarosławskiej Szkoły Budowlanej.

Elementem kulminacyjnym niedzieli był bieg Tropem Wilczym, ale m.in. złożono także kwiaty pod tablicą poświęconą ofiarom represji Urzędu Bezpieczeństwa na ul. Sienkiewicza oraz pod pomnikiem Wł. Koby, jarosławskiego Żołnierza Niezłomnego. Uroczysta msza święta odbyła się zaś w Bazylice pw. Matki Bożej Bolesnej.

Przełom lutego i marca to także coraz intensywniejsze przygotowania do widowiska plenerowego „Gdy nas zabraknie, to kamienie za nas będą mówić”. Spektakl zostanie wystawiony symbolicznie 2 maja w Dniu Flagi Państwowej, ale także w rocznicę tamtych tragicznych wydarzeń.

Nikt wcześniej nie podjął się realizacji widowiska teatralnego o tej tematyce. Zostanie ono zrealizowane w konwencji „światło-dźwięk” z wykorzystaniem m.in. chóru, orkiestry, scenografii nawiązującej do tamtego okresu, gry rekonstruktorów i uczniów szkoły, wcielających się w role swoich rówieśników sprzed lat, pod okiem profesjonalnych reżyserów.

Reportaż o początku przygotowań nakręciła TVP3 Rzeszów. Jest on dostępny TUTAJ

Partnerami wydarzenia są Powiat Jarosławski, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz pomysłodawcy i wykonawcy spektaklu, czyli Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu oraz Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.”

Zdj. z uroczystości - T. Skoczylas, B. Brzezińska (UM Jarosławia). Dziękujemy! Zapraszamy również do obejrzenia materiału filmowego zrealizowanego przez www.dronjaroslaw.pl.

Media

Kliknij aby posłuchać tekstu