Jarosławski szpital wyszedł na plus

Rada Społeczna funkcjonująca przy Centrum Opieki Medycznej, na swoim marcowym posiedzeniu przyjęła uchwały, pozytywnie  opiniując zmiany w  realizacji planu finansowego oraz inwestycyjnego za 2016 rok oraz plany do realizacji w 2017 roku. Dyrektor COM, Stanisław Krasny, otrzymał od przewodniczącego Rady, starosty Tadeusza Chrzana, podziękowania i gratulacje za skuteczne realizowanie strategii zmian w szpitalu. Po raz pierwszy od  kilku lat, jarosławski szpital osiągnął dodatni wynik finansowy.

Dyrektor Krasny twierdzi, że ten efekt, to konsekwencja skutecznych negocjacji z NFZ,  nowej strategii zarządzania, racjonalizacji kosztów i wsparcia otrzymywanego od  Starosty i Rady Powiatu. - Nasz szpital zamknął rok 2016  dodatnim wynikiem finansowym w wysokości  28 217,41 zł stwierdza dyrektor.

Strata za 2015 rok wynosiła ponad 1,8 mln zł. Przewidywana za rok 2016, gdyby nie wprowadzono zmian,  mogła być w wysokości nawet  3 mln zł. - Sytuacja stała się na tyle poważna, że należało podjąć niezbędne, chociaż trudne działania, w celu zachowania  równowagi  finansowej – mówi dyr. St. Krasny. – Uregulowanie finansów szpitala pozwala bardziej spokojnie planować  zadania inwestycyjne,  które są niezbędne, aby nasz szpital miał odpowiednią bazę i infrastrukturę na miarę potrzeb naszych pacjentów,  jak i standardów leczniczych.

- Działania podejmowane w jarosławskim szpitalu mają służyć przede wszystkim podnoszeniu jakości świadczonych usług medycznych, bo to najbardziej interesuje pacjentów – mówi Tadeusz Chrzan, starosta jarosławski.

Funkcjonująca od miesiąca nowa z-ca dyrektora COM, lek. Monika  Pachacz-Świderska za priorytet uznaje jakość i standard  leczenia. Dotyczy to m.in. szkoleń personelu medycznego, pielęgniarek i lekarzy, w 3-letnim cyklu szkoleń. Pierwsze zajęcia odbędą się jeszcze w marcu. Następuje też porządkowanie w zakresie gospodarowania w sposób racjonalny i ekonomiczny tymi zasobami, które często ratują pacjentowi życie.