Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

74. Rocznica „Krwawej Niedzieli”

11 lipca br. przy monumencie – symbolu pamięci jarosławian  o Zbrodni Wołyńskiej na Starym Cmentarzu w Jarosławiu, uczciliśmy pamięć ofiar zamordowanych na Wołyniu.

Dokładnie 11 lipca 1943 roku o godzinie 3.00 nad ranem OUN - UPA dokonały skoordynowanego ataku na blisko 100 polskich miejscowości, głównie w powiatach horochowskim i włodzimierskim pod hasłem „Śmierć Lachom”. Tego dnia (11.07. 1943r. niedziela) doszło do mordów w świątyniach m.in. w Porycku (dziś Pawliwka) i Kisielinie. Około 50 kościołów katolickich na Wołyniu zostało spalonych i zburzonych.

Rzeź rozpoczęła się od polskiej wsi Gurów. We wsi Gurów na 480 Polaków ocalało tylko 70 osób; w kolonii Orzeszyn na ogólną liczbę 340 mieszkańców ocalało 70; we wsi Sądowa spośród 600 Polaków tylko 20 udało się ujść z życiem, w kolonii Zagaje na 350 Polaków uratowało się tylko kilkunastu.
Według polskich historyków ukraińscy nacjonaliści wymordowali około 100 tysięcy Polaków, ok. 40-60 tysięcy zginęło na Wołyniu, ok. 20-40 tys. w Galicji Wschodniej, co najmniej 4 tysiące na terenie dzisiejszej Polski.

Uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego rozpoczęło obchody „Rzezi Wołyńskiej”. Modlitwę w intencji bestialsko pomordowanych odmówił ks. Marian Szumigraja z Kolegiaty Bożego Ciała w Jarosławiu.

Po zakończeniu modlitwy i wystąpieniach okolicznościowych, przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową. Powiat Jarosławski reprezentował Starosta Jarosławski, pan Tadeusz Chrzan, Wicestarosta, pan Józef Szkoła oraz Przewodniczący Rady Powiatu, pan Zbigniew Piskorz, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu, pani Tatiana Kożak-Siara i Wiceprzewodniczący Rady Powiatu, pan Jacek  Stańda.

 

Zdj.: Renata Pęcak - Kancelaria Burmistrza Miasta Jarosławia

Kliknij aby posłuchać tekstu