Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Dawna siedziba ogniska baletowego oficjalnie została własnością Powiatu Jarosławskiego

Budynek przy ulicy Tarnowskiego w Jarosławiu, gdzie przed II wojną światową mieściła się siedziba stowarzyszenia „Jad Charuzim”, a po wojnie m.in. ognisko baletowe i biblioteka publiczna jest już oficjalnie własnością Powiatu Jarosławskiego. Tadeusz Chrzan, starosta jarosławski wraz z wicestarostą Józefem Szkołą oraz Agnieszką Mroczką, skarbnik powiatu, stosowne dokumenty podpisali 27 lipca w Warszawie. Dotychczasowym właścicielem budynku była Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

- Teraz, zgodnie z moimi poprzednimi deklaracjami, planuję, że do tego budynku powróci Powiatowe Ognisko Baletowe – wyjaśnia starosta jarosławski. – Ten budynek to wspaniały zabytek, symbol naszego miasta i powiatu – dodaje Tadeusz Chrzan. - Pieniądze na remont chcemy pozyskać m.in. z funduszy europejskich, od konserwatora zabytków oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Neoklasycystyczny gmach został wzniesiony w latach 1907-1912. Przed wojną w tym budynku mieściła się siedziba Stowarzyszenia Rękodzielników Żydowskich Jad Charuzim (z hebr. zręczna dłoń). Po wojnie przeszedł na własność Skarbu Państwa i był kojarzony głównie jako siedziba ogniska baletowego i biblioteki publicznej. W 2008 r. został zwrócony Gminie Żydowskiej, jego właścicielem została Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Rada Powiatu Jarosławskiego wyraziła zgodę na jego zakup 30 maja 2017, po półrocznych negocjacjach prowadzonych przez Tadeusza Chrzana, starostę jarosławskiego.
Kliknij aby posłuchać tekstu