Dzień Sybiraka

19 września, dwa dni po 78. rocznicy napaści Rosji Sowieckiej na Polskę we wrześniu 1939 r., w Jarosławiu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Sybiraka. Ich organizatorem był zarząd Związku Sybiraków Oddział w Jarosławiu oraz burmistrz Jarosławia. Władze Powiatu Jarosławskiego reprezentowali Zbigniew Piskorz, przewodniczący Rady Powiatu, Tatiana Kożak-Siara, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu oraz Józef Szkoła, wicestarosta.

Uroczystości rozpoczęła uroczysta msza św., koncelebrowana w intencji zmarłych Sybiraków i pozostałych na Syberii oraz zmarłych w Ojczyźnie i żołnierzy, którzy swe życie oddali na wszystkich frontach świata, odprawiona w jarosławskiej Kolegiacie. Po niej, pod pomnikiem Bohaterów II wojny światowej, w asyście wojskowej, odegrano hymn narodowy i hymn Sybiraków oraz odczytano Apel Pamięci i oddano salwę honorową. Głos zabrali również zaproszeni goście a delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem.