Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Logo
Wydrukuj tę stronę

Jarosławskie dla Niepodległej

Jarosławskie dla Niepodległej, to inicjatywa Muzeum Kamienica Orsettich, wspierana przez Powiat Jarosławski i starostę Tadeusza Chrzana. Dziś, 12 stycznia, zainaugurowano profil na portalu społecznościowym, zatytułowany właśnie "Jarosławskie dla Niepodległej", swój wygląd zmieniła strona internetowa muzeum. Rozpoczęto także wielką społeczną akcję zbiórki pamiątek, związanych z odzyskaniem niepodległości właśnie w Jarosławskiem (dla niezorientowanych warto powiedzieć, że Jarosław i okolice były jednym z głównych centrów czynu niepodległościowego w ówczesnej Galicji).

Za pomocą internetu (Facebook - profil dostępny TUTAJ - warto polubić, nie tylko przez miłośników historii - oraz  strony Muzeum Kamienica Orsettich TUTAJ), przez cały rok 2018, będzie prowadzone kalendarium najistotniejszych, najciekawszych wydarzeń na drodze do odzyskania niepodległości Polski, w naszej lokalnej Ojczyźnie, czyli tytułowym Jarosławskiem. Będzie ono ilustrowane, często unikatowymi fotografiami ze zbiorów muzealnych. Ale to nie wszystko.

Muzeum zwróciło się z apelem o związanym z przygotowywaniem okolicznościowej wystawy i publikacji. Jego pełna treść poniżej:

"W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich przygotowuje jubileuszową wystawę i okolicznościową publikację.

W związku z powyższym zwracamy się z uprzejmą prośbą do Państwa – mieszkańców Jarosławia i powiatu jarosławskiego o wsparcie naszych działań. Zależy nam bardzo na całościowym i wyczerpującym przedstawieniu tych wielkich i tragicznych wydarzeń wojennych oraz zmagań politycznych o niepodległą Rzeczypospolitą.

Poszukujemy oryginalnych, nieznanych dotychczas, dokumentów pisanych, wspomnień, żołnierskich i rodzinnych fotografii, wszelkiego typu pamiątek i przedmiotów wykonanych w czasie wojny.

Wspólnie dołóżmy wszelkich starań, aby uhonorować i wprowadzić na karty historii szeregowych żołnierzy regularnych armii, Legionów oraz ludności cywilnej, tych wszystkich, którzy ponieśli na swoich barkach największy ciężar wojny.

Z góry dziękujemy."

Kontakt: Muzeum w Jarosławiu, Rynek 4; tel.: 16 621-54-37; mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© Starostwo Powiatowe Jarosław. Wszystkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Studio Nexim
Kliknij aby posłuchać tekstu