Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Honor, poświęcenie, wiara w ideały

- Honor, poświęcenie, wiara w ideały. Powiedzieć to o Żołnierzach Niezłomnych, to powiedzieć o wiele za mało. Aż do śmierci, często zadanej w bestialski, nieludzki sposób, żyli wyprostowani, nigdy na kolanach. Bez kompromisów walczyli o to co najważniejsze – wolność i Ojczyznę (…). Tak m.in. mówił podczas jarosławskich uroczystości poświęconych Żołnierzom Wyklętym, Tadeusz Chrzan, starosta jarosławski. Ich głównym akcentem był bieg „Tropem Wilczym”, a odbyły się 4 marca.

Bieg wyruszył po złożeniu kwiatów pod tablicą poświęconą ofiarom represji Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w latach 1944-1956, Mszy św. w kościele oo. Dominikanów i oficjalnych uroczystościach, spod pomnika mjra Władysława Koby na jarosławski rynek. Jego trasa liczyła symboliczne 1963 m. na pamiątkę roku stracenia ostatniego żołnierza niezłomnego.

Pobiegły dzieci, młodzież, dorośli, często całe rodziny. Najstarsza uczestniczka, pani Emilia, miała 77 lat. Byli przedstawiciele stowarzyszeń, organizacji, szkół. - Cieszę się z tak licznej obecności tych wszystkich, w tym całych rodzin, dla których ideały Żołnierzy Niezłomnych – wolna i stanowiąca sama o sobie Ojczyzna i wiara ojców - są także ich drogowskazem, w tych czasach, gdy te najważniejsze przecież wartości są deprecjonowane – zwrócił się do uczestników wydarzenia T. Chrzan, starosta jarosławski, który obok burmistrza Jarosławia, W. Palucha, był patronem obchodów.

Po przekroczeniu mety i wręczeniu medali uczestnikom, nie zabrakło pikniku wojskowego. Spośród wszystkich zarejestrowanych uczestników wylosowano osoby, które otrzymały drobne upominki, w tym koszulki z wizerunkiem naszego jarosławskiego żołnierza wyklętego, majora Władysława Koby.

Organizatorzy: Burmistrz Miasta Jarosławia, Starosta Jarosławski, Miejski Ośrodek Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Centrum Kultury i Promocji. Współorganizatorzy: klasztor oo. dominikanów, 14 das, 3 PBOT, Jarosławska Grupa Biegowa Sokół, Centrum Opieki Medycznej, Motorbike. Sponsor: Centrum Dietetyczne Projekt Zdrowie.

Zdj.: Starostwo Powiatowe w Jarosławiu, K. Kozłecki (JW 3957) - nr 3, 7, 9, 15, 23. Dziękujemy!

Kliknij aby posłuchać tekstu