Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Self-adwokaci z powiatu jarosławskiego z wizytą w Pałacu Prezydenckim

Na zaproszenie Pierwszej Damy, Agaty Kornhauser-Dudy, w Pałacu Prezydenckim gościli self-adwokaci z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Jarosławiu. Podczas półtoragodzinnego spotkania self-adwokaci opowiedzieli o sobie, o tym co robią na co dzień i dlaczego self-adwokatura jest ważna dla ich niezależności.

Jarosławscy self-adwokaci na co dzień działają bardzo aktywnie na terenie powiatu jarosławskiego. Spotykają się regularnie, organizują różne wydarzenia obywatelskie. Mówią własnym głosem we własnych sprawach. Podczas spotkania mieli okazję zadać Pani Prezydentowej pytania dotyczące życia codziennego i obowiązków, co jest przyjemne, a co stresujące w tej funkcji. Dowiedzieli się, że Pierwsza Dama angażuje się w działania społeczne, wspiera hospicja, przekazuje różne przedmioty na aukcje charytatywne i jest bardzo otwarta na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, w tym w szczególności z niepełnosprawnością intelektualną. Za dotychczasowe działania została uhonorowana Medalem św. Brata Alberta, który niebawem będzie Jej wręczony. Nie brakło też pytań dotyczących ubioru Pani Prezydentowej i sposobu spędzania wolnego czasu. Self-adwokaci zaprosili Pierwszą Damę do Jarosławia.

Self-adwokatura to proces przygotowujący osobę z niepełnosprawnością intelektualną do samodzielnego życia w społeczeństwie. Polega na uczeniu się mówienia otwarcie o swoich potrzebach i dbania o ich zaspokojenie. To rozwój potencjału, który posiada każdy z nas. Warunkiem jego uruchomienia jest pozytywne myślenie o sobie, odwaga i gotowość wyrażania swojego zdania. W wyniku zdobywania tej kompetencji, osoba z niepełnosprawnością intelektualną staje się bardziej świadoma siebie, potrafi rozpoznać swoje zalety i trudności oraz wyrazić swoje cele, a przez otoczenie jest postrzegana jako osoba niezależna. Self-adwokatura ma na celu wzmocnienie osób z niepełnosprawnością intelektualną poprzez wspieranie ich działalności, umożliwienie im podejmowania odpowiedzialności za kolejne dziedziny życia.

Zdjęcia pochodzą z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP

Kliknij aby posłuchać tekstu