Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Jarosławskie dla Niepodległej – o Legionach, Wielkiej Wojnie i polskiej niepodległości

11 kwietnia 2018 roku, Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich miało przyjemność gościć wybitnego historyka, znawcę dziejów I wojny światowej i Legionów Polskich, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego - Andrzeja Chwalbę.

Spotkanie autorskie odbyło się w Wielkiej Izbie Kamienicy Orsettich. Zainaugurowała je historyk i starszy kustosz Muzeum w Jarosławiu - Zofia Kostka-Bieńkowska, która przywitała przybyłych gości, przedstawiła sylwetkę profesora oraz zapowiedziała tematykę wykładu. Prof. Chwalba, przybliżył zainteresowanym gościom przyczyny, przebieg i skutki "Wielkiej Wojny" z odniesieniem oczywiście do Legionów, Błękitnej Armii i wielu innych czynników, które złożyły się na niepodległość Polski.

Odczyt poprowadził Jan Kuca, historyk, regionalista, autor publikacji poświęconych tematyce I wojny światowej w Jarosławskiem. Przedstawił m.in. prezentację multimedialną dotyczącą problematyki życia codziennego lat 1914-1918 w odniesieniu do powiatu jarosławskiego. Na zakończenie spotkania odbył się panel dyskusyjny, w którym licznie zebrani uczestnicy wykładu aktywnie brali udział.

Spotkanie organizowane było w ramach cyklu "Jarosławskie dla Niepodległej" pod patronatem Starosty Jarosławskiego - Tadeusza Chrzana i Dyrektora Muzeum w Jarosławiu - Łukasza Zagrobelnego.

Tego samego dnia prof. Andrzej Chwalba spotkał się również z młodzieżą dwóch jarosławskich szkół, I Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych.

Kliknij aby posłuchać tekstu