Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Z wizytą w Użgorodzie

Z dwudniową wizytą w Użgorodzie gościli przedstawiciele Powiatu Jarosławskiego, na czele ze starostą Tadeuszem Chrzanem. Użgorod to stolica ukraińskiego Zakarpacia i jeden z partnerskich rejonów powiatu. Głównym tematem rozmów było nawiązanie intensywniejszych kontaktów kulturalnych i turystycznych, szczególnie w kontekście unijnego programu Polska-Ukraina-Białoruś i zbliżającego się terminu kolejnego naboru projektów konkursowych.

Dzięki pieniądzom z programu możliwe jest dofinansowanie różnorodnych pomysłów związanych z ożywieniem kultury, dziedzictwa kulturowego lub turystyki. Stąd obecność w polskiej delegacji wiceprezesa Euroregionu Karpackiego, Dawida Laska.

A jaki jest Użgorod? Warto zajrzeć do jednego z podróżniczych blogów: "Użgorod to stolica Zakarpacia, największe i najważniejsze miasto regionu. Liczy 111.000 mieszkańców i położone jest blisko Polski, na pograniczu ukraińsko-węgiersko-słowackim. Użgorod jest stolicą regionu słynącego z winiarstwa i kuchni. Ponieważ rejon jest wypadkową i mieszaniną trzech żywiołów: słowackiego, węgierskiego i ukraińskiego, to takie właśnie jest to miasto. Zarówno z atmosfery, kuchni czy architektury. Znajdziemy w sklepach i na bazarach czekoladę studencką z Czech, w knajpach gulasz z knedlami, węgierski bogracz, a na starym mieście tradycyjną czeską hospodę. Jeśli ktoś jest fanem Europy środkowo-wschodniej, to będzie czuł się jak w domu". (http://www.stacjabalkany.pl/uzhorod-urokliwa-stolica-zakarpacia/)

Kliknij aby posłuchać tekstu