Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

20-lecie Powiatu Jarosławskiego

Powiat Jarosławski obchodził 8 czerwca 20-lecie swojego odnowienia. Z tej okazji odbyła się Msza Św. w jarosławskiej Kolegiacie, uroczysta sesja Rady Powiatu oraz okolicznościowe spotkanie osób związanych z samorządem powiatowym. Był to czas na podsumowanie, plany na kolejne lata oraz wręczanie pamiątkowych wyróżnień.

20 lat temu, w wyniku reformy samorządowej, na mapę Polski powróciły powiaty. Jednym z nich jest powiat jarosławski. I właśnie to wydarzenie świętowano w miniony piątek. Specjalnie z tej okazji Rada Powiatu przyjęła stanowisko. Jego pełna treść poniżej oraz w załączniku.

"20-lecie wprowadzenia powiatów to doniosłe wydarzenie dla całej lokalnej społeczności. Zamknęło ono - rozpoczętą 27 maja 1990 roku - najważniejszą reformę, która doprowadziła do decentralizacji władzy publicznej. Reforma samorządowa pozostaje bowiem bez wątpienia, jednym z najważniejszych wydarzeń, które zapoczątkowały proces gruntownej przebudowy państwa. To także przykład najbardziej udanego przedsięwzięcia, które dokonało się za naszego życia i na naszych oczach.

Obchodzona rocznica to czas na podsumowania i refleksje. 20 lat przemian ustrojowych, gospodarczych, społecznych i mentalnych odmieniły Powiat Jarosławski we wszystkich sferach życia. To w dużej mierze zasługa samorządowców zarówno obecnej, jak i poprzednich kadencji, którzy aktywnie uczestniczyli w tym, tak ważnym procesie. Dotychczasowa działalność powiatów potwierdziła celowość ich powstania, a władze samorządowe pokazały, że potrafią lepiej, oszczędniej i efektywniej gospodarować.

Jako Rada Powiatu Jarosławskiego pragniemy wyrazić wdzięczność wszystkim samorządowcom kolejnych kadencji za to, że swoją pracę  traktowali jako zaszczytne powołanie, służbę i swoistą misję, którą należało wypełniać w sposób uczciwy i odpowiedzialny. Również za to, że przez cały ten okres byli z ludźmi i dla ludzi. Wyrażamy wdzięczność za włożony trud, za ciężką i wymagającą pracę, której często towarzyszył stres, a czasem i niesprawiedliwe oceny prowadzonej działalności. 

Dzisiejsze uroczystości to Święto całej naszej lokalnej społeczności: władz powiatu i radnych wszystkich dotychczasowych kadencji, pracowników starostwa, jednostek podległych, służb oraz mieszkańców Powiatu Jarosławskiego. Korzystając z tej okazji pragniemy złożyć wszystkim życzenia wszelkiej pomyślności w życiu osobistym oraz zrealizowania zamierzeń w pracy zawodowej i społecznej. Życzymy również, aby dotychczasowy zapał i entuzjazm towarzyszył w następnych latach działalności i pracy. Niech okres ten będzie czasem śmiałych planów i realizacji wytyczonych celów, a profesjonalne, mądre działanie przyniesie naszemu Powiatowi wymierne efekty."

Gospodarzami uroczystości byli Przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Piskorz i Starosta Jarosławski Tadeusz Chrzan. Warto dodać, że w uznaniu zasług, Związek Powiatów Polskich przyznał staroście Chrzanowi Honorową Statuetkę ZPP "za szczególny wkład w rozwój lokalny, a także działalność na płaszczyźnie ogólnopolskiej". Jednocześnie T. Chrzanowi przyznany został tytuł Samorządowca 20-lecia.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z uroczystości.

Kliknij aby posłuchać tekstu