Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Kolejne duże pieniądze na scalanie gruntów

Materiał filmowy jest do obejrzenia TUTAJ

20 milionów złotych zdobył na ten cel powiat jarosławski. Prace obejmą ponad 1700 hektarów w 3 wioskach. Dzięki scaleniom powstaną miedzy innymi nowe drogi dojazdowe do pól. A rolnikom łatwiej będzie je uprawiać.

Pan Krystian z Rzeplina ma na terenie tej wioski 7 hektarów pola, ale w aż 8 kawałkach. Działek w ewidencji jest jeszcze więcej. To utrudnia prowadzenie gospodarstwa. W podobnej sytuacji są także inni rolnicy, dlatego scalenie gruntów jest w Rzeplinie tak ważne i oczekiwane od lat. Ze scalania gruntów skorzystają nie tylko rolnicy z Rzeplina, ale także dwóch innych wiosek - Jankowic i Boratyna. W sumie obejmie ponad 1700 hektarów ziemi - podzielonych dziś aż na 4600 działek.

Scalenia pozwala nie tylko połączyć działki w większe obszary, ale dostosować je także do ukształtowania terenu. Do tego wyznaczyć nowe granice nieruchomości, znieść współwłasności i nie mające już znaczenie tzw. służebności gruntowe. Efektem finalnym jest ujawnianie nowego stanu w księgach wieczystych. Co szczególnie ważne - rolnicy nie będą musieli za to płacić. Efektem scalenie będzie także powstanie nowych dróg, by każdy rolnik bez problemu mógł dojechać do swoich pól.

W powiecie jarosławskim scaleniami objęto już także gospodarstwa w Pruchniku i Jodłówce to w sumie 3200 hektarów i aż 9 tysięcy właścicieli. Potrwają 2 - 3 lata, bo scalenie to wyjątkowo trudne zadanie. W ostatnich latach powiat jarosławski na scalenie dostał z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 54 miliony złotych - najwięcej na Podkarpaciu. Skorzystało tez 5 innych powiatów - rzeszowski, przemyski, przeworski, mielecki i leżajski. Trafiło do nich w sumie ponad 110 milionów złotych.

TVP3 Rzeszów. Autor: Krzysztof Kuchaj. Źródło: Aktualności

Media

Kliknij aby posłuchać tekstu