Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Piękny i dostojny czas dożynek

Dożynkowe wieńce jak zwykle zachwycały swoim pięknem i oryginalnością. Gminy powiatu jarosławskiego przygotowały dla gości jarmark produktów regionalnych, a było  blisko 50 delegacji z całego Podkarpacia, od Bieszczadów aż po Leżajsk. 26 sierpnia w Jarosławiu odbyły się 35. Dożynki Archidiecezji Przemyskiej i Powiatu Jarosławskiego.

Ich gospodarzami były: Duszpasterstwo Rolników Archidiecezji Przemyskiej, Parafia pw. Bożego Ciała w Jarosławiu oraz Powiat Jarosławski. Patronat nad uroczystością objął prezydent RP Andrzej Duda.

Już od przedpołudnia na placu przed jarosławską kolegiatą były przyjmowane delegacje z parafii z całej archidiecezji, w tym oczywiście powiatu jarosławskiego. W samo południe rozpoczął się program przygotowujący do uroczystości, a pół godziny później msza św. dożynkowa w koncelebrze, pod przewodnictwem metropolity przemyskiego abp. Adama Szala, odprawiona w jarosławskiej Kolegiacie. Jej uwieńczeniem było poświęcenie wieńców dożynkowych. Na zakończenie wystąpiła orkiestra dęta z Rokietnicy.

Starostami dożynkowymi byli rolnicy z powiatu jarosławskiego - Katarzyna Jamrozik z Hawłowic i Stanisław Socha z Sośnicy. Wśród wielu zacnych i dostojnych gości dożynek byli: marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, parlamentarzyści z senatorem Mieczysławem Golbą i posłami Anną Schmidt-Rodziewicz i Mieczysławem Kasprzakiem, władze województwa podkarpackiego reprezentował Piotr Pilch, zaś wojewodę podkarpackiego dyrektor generalny Marcin Zaborniak. Oczywiście nie zabrakło przedstawicieli duchowieństwa, samorządów, służb i formacji mundurowych, instytucji, urzędów i organizacji, mieszkańców Jarosławia i powiatu. List od premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do gospodarzy i uczestników uroczystości odczytał Bogdan Wołoszyn. Swoje pisma wystosowali także prezydent Andrzej Duda i wicepremier Beata Szydło. W imieniu władz państwowych głos zabrał marszałek Sejmu Marek Kuchciński, zaś w imieniu gospodarzy - własnym, duszpasterza rolników archidiecezji ks. Kazimierza Kaczora i proboszcza jarosławskiej Kolegiaty ks. Mariana Bocho - wszystkim gościom oraz metropolicie przemyskiemu podziękował starosta jarosławski Tadeusz Chrzan, mówiąc m.in. - Wspólna modlitwa, polska tradycja dożynek, dziedzictwo naszych ojców, były i są dla nas bardzo ważne. Kiedy patrzymy na te piękne dożynkowe wieńce zrobione w różnych zakątkach Archidiecezji Przemyskiej i Powiatu Jarosławskiego, w sercach rodzi się radość i myśl, jaka piękna jest nasza ojczyzna – Polska!

W czasie dożynek abp Adam Szal poinformował także o zakończeniu posługi, jako duszpasterza rolników archidiecezji przemyskiej przez ks. Kazimierza Kaczora po 35 latach i powierzeniu tej funkcji ks. Władysławowi Dubielowi z parafii w Soninie.

Relacja TVP3 Rzeszów z dożynek do zobaczenia na stronie https://rzeszow.tvp.pl/38667508/dozynki-archidiecezji-przemyskiej-w-jaroslawiu

Kliknij aby posłuchać tekstu