Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Nowy rozdział w historii Izby Pamięci w jarosławskiej „Budowlance” rozpoczęty

Otwarciem wystawy "100 lat Niepodległej. 100 lat Szkoły Budowlanej", rozpoczęto nowy rozdział działalności Izby Pamięci w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu. Ta niezwykła ekspozycja prowadzi nas przez historię, niejednokrotnie tragiczną, tak, jak podczas II wojny światowej, ostatnich stu lat Ziemi Jarosławskiej. Wśród gości uroczystości był m.in. poseł Piotr Babinetz, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Zenon Wajda, wiceprezes zarządu PGE Obrót S.A., mecenata ekspozycji. Okolicznościową modlitwę w intencji bohaterów uwiecznionych w Izbie poprowadził zaś archiprezbiter jarosławski ks. Andrzej Surowiec.

- To wielki zaszczyt, a jednocześnie ogromna powinność dbać i pielęgnować dziedzictwo i tożsamość historyczną minionych pokoleń. Zwłaszcza w tym miejscu, skąd w 1940 r. Niemcy wywieźli uczniów tej szkoły, pierwszych więźniów KL Auschwitz. Nie możemy o tym zapominać, bo zapomnienie jest często gorsze od śmierci – mówił podczas otwarcia wystawy starosta jarosławski Tadeusz Chrzan. - Jestem pod wrażeniem starań, jakie Państwo włożyli przygotowując Izbę Pamięci. Odświeża ona nie tylko tragiczne lata II wojny światowej, ale także czas odzyskania przez Polskę niepodległości i okres II Rzeczypospolitej, kiedy budowaliśmy swoją państwowość, także w Jarosławiu i okolicach.

Wśród pieczołowicie opracowanych elementów ekspozycji są dokumenty, fotografie, listy więźniów obozu Auschwitz oraz wspomnienia tych, którzy przeżyli.  Jarosławska "Budowlanka" bowiem już od kilkudziesięciu lat dba o pamięć pierwszych więźniów, czyli uczniów, którzy z murów tej szkoły trafili w 1940 r. do KL Auschwitz. Teraz ekspozycja została wzbogacona o nowe elementy, w tym dokumenty i pamiątki, które do tej pory znajdowały się w podziemiach Powiatowego Urzędu Pracy, gdzie w czasie wojny była siedziba gestapo.

Izba Pamięci jest wspólnym przedsięwzięciem Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu  oraz Stowarzyszenia "Ocalić przeszłość dla przyszłości". Mecenatem jest PGE Obrót S.A., partnerami - w ramach akcji „Jarosławskie dla Niepodległej” – Województwo Podkarpackie, Powiat Jarosławski oraz Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu.

Kliknij aby posłuchać tekstu