Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Marsz na orientację „Śladami Niepodległości”!

W ramach obchodów 100–lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Zespół Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jarosławiu zorganizował na terenie miasta Jarosławia marsz na orientację „Śladami Niepodległości”. Wydarzenie zostało objęte patronatem: Starosty Jarosławskiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego i Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu oraz wpisane zostało na listę 100 wydarzeń na stulecie odzyskania niepodległości Województwa Podkarpackiego w ramach akcji „Jarosławskie dla Niepodległej”.

W marszu, który odbył się 21 września, wzięło udział 16 drużyn: dziewięć ze szkół podstawowych, sześć ze szkół ponadgimnazjalnych  oraz drużyna reprezentująca Starostwo Powiatowe w Jarosławiu. Głównym celem wydarzenia było rozbudzenie zainteresowań historycznych wśród młodzieży, ze szczególnym podkreśleniem kształtowania u nich wartości patriotycznych. Podczas marszu uczestnicy mieli możliwość poznania miejsc i wydarzeń związanych z przebiegiem działań wojennych podczas I wojny światowej na terenie miasta Jarosławia.

Uczestnicy wyruszyli spod budynku Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu i na podstawie mapy, w ciągu 3 godzin mieli za zadanie dotrzeć do 11 punktów związanych z historią Jarosławia, gdzie wykonywali zadania wyznaczane przez komisję.

Podsumowanie marszu i wręczanie nagród miało miejsce w sali narad w budynku Starostwa Jarosławskiego. Wszystkim uczestnikom gratulowały oraz wręczały dyplomy i nagrody: naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Elżbieta Pazyniak, główny specjalista Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Anna Petynia, dyrektor ZSSChiO Dorota Wierzbińska-Dubaj i wicedyrektor ZSSChiO Lidia Sobczyńska. Każdy z uczestników otrzymał medal „Jarosławskie dla Niepodległej”, a trzy najlepsze drużyny nagrody rzeczowe.

Wyróżnienie uzyskała drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Jarosławiu w składzie: Gabriela Marciak, Aleksandra Lizoń i Wiktor Maśkiewicz oraz zespół reprezentujący Starostwo Powiatowe w Jarosławiu w składzie: Iwona Stefanowska, Karol Dąbrowski i Sylwia Dubiel-Dąbrowska.

III miejsce zajęła drużyna reprezentująca I Liceum Ogólnokształcące w Jarosławiu w składzie: Sebastian Szymski, Dominik Lotycz i Paweł Gniewek, pod opieką Andrzeja Bajana.

II miejsce przypadło gospodarzom, Zespołowi Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu, który reprezentowali: Kacper Zagrobelny, Piotr Pajda i Piotr Ślusarczyk, pod opieką Grzegorza Lewkowicza.

Zwycięzcami marszu została drużyna z Zespołu Szkół Drogowo – Geodezyjnych i Licealnych w Jarosławiu w składzie: Patryk Ciurko, Kamil Kochanowicz i Patryk Puszyński, pod opieką Gabrieli Dudy. Organizatorzy serdecznie gratulują wszystkim uczestnikom.

Dyrekcja ZSSChiO i nauczyciele historii - Bernadetta Chrzan i Bożena Wojciechowska dziękują nauczycielom i uczniom ZSSChiO oraz pracownikom Starostwa Powiatowego w Jarosławiu, za zaangażowanie i  pomoc w zorganizowaniu marszu.

Informacja prasowa (tekst, zdjęcia) ZSSChiO w Jarosławiu.Kliknij aby posłuchać tekstu