Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Pomnik Pamięci Narodowej

26 października w Jarosławiu, przy kościele pw. Chrystusa Króla, odsłonięto pomnik Pamięci Narodowej. Uroczystość, z udziałem m.in. marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, metropolity przemyskiego abp. Adama Szala, który sprawował Mszę Św. oraz wielu innych znamienitych gości, zakończyła wielomiesięczne starania, podjęte przez archiprezbitera jarosławskiego ks. Andrzeja Surowca.

Pomnik jest unikalny, zarówno w formie, jak i treści. Z tego co wiadomo, jest on jedynym tego typu w Polsce. Na granitowych blokach o długości 32 m umieszczono całą historię Polski: od Mieszka I do Jana Pawła II, w najważniejszych datach, wydarzeniach i postaciach odlanych z brązu.

Ciekawa jest historia powstania pomnika. W 2005 r. powstał Pomnik Katyński. W 2010 r. dołożono dwa skrzydła Smoleńskie. A w latach 2017-2018 został rozbudowany o całą historię Polski.

Bezpośrednią motywacją do powstania ostatecznej wersji pomnika były doniosłe rocznice: 1050-lecie chrztu Polski i 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Czas bezpośrednio poprzedzający poświęcenie Pomnika przeznaczono na cykl wykładów o charakterze historycznym, społecznym i politycznym, dla szerokiego grona słuchaczy z udziałem między innymi tak znakomitych prelegentów, jak prof. Mieczysław Ryba, prof. Piotr Jaroszyński czy prof. Jan Żaryn. Były także  koncerty: m.in. Małgorzaty Walewskiej, zorganizowany z cyklu „Starosta Jarosławski zaprasza”.

Informacja: parafia pw. Chrystusa Króla w J-wiu, własna.

 

Kliknij aby posłuchać tekstu