Prawdziwy, stuprocentowy legionista

Zdj. za stroną facebook'ową "Jarosławskie dla Niepodległej" Zdj. za stroną facebook'ową "Jarosławskie dla Niepodległej"
O kpt. Serafinie Dobrzańskim przedwojenna prasa pisała „prawdziwy, stuprocentowy legionista”. To on w 1914 roku poprowadził do Krakowa, do polskich Legionów młodych mieszkańców Jarosławia i okolic. 8 listopada z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości na jego grobie, który znajduje się na Starym Cmentarzu w Jarosławiu, zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica.

Serafin Dobrzański urodził się w Jarosławiu w 1860 roku. Po odbyciu służby w armii austriackiej został urzędnikiem Rady Powiatowej na stanowisku drogomistrza powiatowego okręgu Pruchnik. Jako członek Towarzystw: Rzemieślniczego „Gwiazda", Gimnastycznego „Sokół" i Szkoły Ludowej prowadził ożywioną działalność narodową, propagując czynną walkę z zaborcami. Kiedy w 1911 roku Związek Walki Czynnej przystąpił do tworzenia polskich oddziałów wojskowych, jako jeden z pierwszych rozpoczął formowanie sokolich drużyn zbrojnych. Po wybuchu I wojny światowej w wieku 55 lat przejął komendę nad całą 140-osobową drużyną sokolą, którą we wrześniu 1914 roku wyprowadził z Jarosławia do Krakowa. Po przeszkoleniu wojskowym drużyna jarosławska, jako 15 kompania czwartego batalionu legionowego, poszła do boju w składzie Żelaznej Karpackiej Brygady. Pod Pasieczną (listopad 1914 r.) ciężko ranny trafił na trzy lata do rosyjskiej niewoli.Odzyskawszy wolność powrócił do Jarosławia. Po upadku monarchii austro-węgierskiej objął w 1918 roku komendę nad tworzącą się w mieście Strażą Obywatelską, która utrzymywała ład i porządek publiczny.

Trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, mianowany Kawalerem Krzyża Niepodległości. Od Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół" otrzymał tytuł członka honorowego, a w 10 rocznicę wymarszu jarosławskiej drużyny sokolej jego nazwisko umieszczone zostało na tablicy pamiątkowej wmurowanej w ścianę westybulu gmachu „Sokoła". Związek byłych Ochotników Armii Polskiej mianował go swym członkiem honorowym, Związek Legionistów powierzył mu stanowisko Prezesa, a wkrótce po śmierci, która nastąpiła 28 listopada 1936 roku, Rada Miasta Jarosławia nazwała jego imieniem ulicę.

Tablica jest hołdem złożonym zarówno kpt. Serafinowi Dobrzańskiemu, jak również wszystkim mieszkańcom Jarosławia i okolic, którzy walczyli o swoją Ojczyznę. Powstała dzięki staraniom stowarzyszenia „Ocalić przeszłość dla przyszłości”, przy wsparciu starosty jarosławskiego Tadeusza Chrzana. Zostanie odsłonięta 8 listopada, o godz. 10.00 na Starym Cmentarzu w Jarosławiu (sektor 17) w Wojskowej Asyście Honorowej wystawionej przez Garnizon Jarosław.

Treść tablicy:
PAMIĘCI WIELKIEGO POLAKA
LEGIONISTY, KAPITANA
SERAFINA DOBRZAŃSKIEGO
DOWÓDCY 15 KOMPANII  4  BATALIONU  2  PUŁKU PIECHOTY
II BRYGADY LEGIONÓW POLSKICH
ODZNACZONEGO TRZYKROTNIE KRZYŻEM WALECZNYCH,
KAWALERA KRZYŻA NIEPODLEGŁOŚCI
W HOŁDZIE RODAKOWI  W 100. ROCZNICĘ  ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
SPOŁECZNOŚĆ POWIATU JAROSŁAWSKIEGO,
JAROSŁAWSKIE STOWARZYSZENIE „OCALIĆ PRZESZŁOŚĆ  DLA PRZYSZŁOŚCI”
JAROSŁAW 2018