Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Logo
Wydrukuj tę stronę

Kapitan Serafin Dobrzański uhonorowany

Tablicą na grobie kapitana Serafina Dobrzańskiego, legionisty, dowódcy jarosławskiej Straży Obywatelskiej w 1918 r, uhonorowano Jego osobiście oraz tych wszystkich z Jarosławia i okolic, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Upamiętnienie powstało dzięki staraniom stowarzyszenia „Ocalić przeszłość dla przyszłości”, przy wsparciu starosty jarosławskiego Tadeusza Chrzana. W uroczystości, która odbyła się 8 listopada , w Wojskowej Asyście Honorowej wystawionej przez 14 dywizjon artylerii samobieżnej, wzięła udział także rodzina kpt. Dobrzańskiego, w której imieniu głos zabrał Wojciech Kozak, a poświęcenia dokonał archiprezbiter jarosławski ks. Andrzej Surowiec.

- To Serafin Dobrzański poprowadził do Krakowa, do polskich Legionów młodych mieszkańców Jarosławia i okolic – opowiadał zgromadzonym Jerzy Czechowicz, wiceprezes Stowarzyszenia. - Po wybuchu I wojny światowej przejął komendę nad 140-osobową drużyną sokolą, którą we wrześniu 1914 roku wyprowadził z Jarosławia do Krakowa. Po przeszkoleniu wojskowym drużyna, jako 15 kompania 4 batalionu legionowego, poszła do boju w składzie Żelaznej Karpackiej Brygady. Po upadku monarchii austro-węgierskiej Dobrzański objął w 1918 roku komendę nad tworzącą się w mieście Strażą Obywatelską.

Trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, mianowany Kawalerem Krzyża Niepodległości. Od Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół" otrzymał tytuł członka honorowego, a w 10 rocznicę wymarszu jarosławskiej drużyny sokolej jego nazwisko umieszczone zostało na tablicy pamiątkowej wmurowanej w ścianę westybulu gmachu „Sokoła". Związek byłych Ochotników Armii Polskiej mianował go swym członkiem honorowym, Związek Legionistów powierzył mu stanowisko Prezesa, a wkrótce po śmierci, która nastąpiła 28 listopada 1936 roku, Rada Miasta Jarosławia nazwała jego imieniem ulicę.

- Tablica jest hołdem złożonym przez nasze pokolenie zarówno kpt. Serafinowi Dobrzańskiemu, jak również wszystkim mieszkańcom Jarosławia i okolic, którzy walczyli o swoją Ojczyznę – mówił podczas jej odsłonięcia starosta Tadeusz Chrzan. - Powstała dzięki staraniom stowarzyszenia „Ocalić przeszłość dla przyszłości”, któremu członkom, z panią prezes Iwoną Zelwach na czele, należą się ogromne słowa podziękowania.
 


Treść tablicy:
PAMIĘCI WIELKIEGO POLAKA
LEGIONISTY, KAPITANA
SERAFINA DOBRZAŃSKIEGO
DOWÓDCY 15 KOMPANII  4  BATALIONU  2  PUŁKU PIECHOTY
II BRYGADY LEGIONÓW POLSKICH
ODZNACZONEGO TRZYKROTNIE KRZYŻEM WALECZNYCH,
KAWALERA KRZYŻA NIEPODLEGŁOŚCI
W HOŁDZIE RODAKOWI  W 100. ROCZNICĘ  ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
SPOŁECZNOŚĆ POWIATU JAROSŁAWSKIEGO,
JAROSŁAWSKIE STOWARZYSZENIE „OCALIĆ PRZESZŁOŚĆ  DLA PRZYSZŁOŚCI”
JAROSŁAW 2018

 

© Starostwo Powiatowe Jarosław. Wszystkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Studio Nexim
Kliknij aby posłuchać tekstu