Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Przyłączamy się, bo naprawdę warto!

Jarosław będzie kolejnym miastem, które otrzyma urządzenie do badania pomiaru jakości powietrza i dołączy do 22 miast i gmin objętych programem „Przyłącz się, liczy się każdy oddech” realizowanym przez Polską Spółkę Gazownictwa. Partnerem akcji został Powiat Jarosławski.

14 stycznia na konferencji z udziałem m.in. przedstawicieli Polskiej Spółki Gazownictwa i ekspertów programu „Przyłącz się, liczy się każdy oddech” oraz Starosty Jarosławskiego, służb i powiatowych jednostek organizacyjnych, Jarosław otrzyma urządzenie pomiarowe ze stacją meteo, dzięki któremu będzie możliwość monitorowania stężenia pyłów PM10 i PM2,5 w powietrzu. Wyniki - aktualizowane w czasie rzeczywistym - będą prezentowane na stacjonarnym wyświetlaczu oraz on-line na stronie Powiatu Jarosławskiego. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli na bieżąco śledzić jakość powietrza na swoim terenie.

Urządzenie pomiarowe wyposażone jest w stację meteo, która monitoruje temperaturę, wilgotności powietrza oraz siłę wiatru. Wynik te są analizowane, podawane jako temperatura odczuwalna i prezentowane na wyświetlaczu. Jedną z zalet urządzenia jest jego mobilność. Można je przenosić w dowolne miejsce i dzięki temu kontrolować jakość powietrza na konkretnym terenie.

Akcja „Przyłącz się, liczy się każdy oddech” to kampania społeczna będąca częścią „Programu inwestycji w siec gazową Polski na lata 2018-2022”, realizowana przez Polską Spółkę Gazownictwa z GK PGNiG. Jej celem jest uświadomienie nie tylko wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i życie ludzkie, ale także przypomnienie, że w problem smogu rozpoczyna się w każdym gospodarstwie domowym. Eksperci zachęcają mieszkańców do korzystania z gazu ziemnego - najczystszego i najbardziej ekologicznego paliwa – który jest alternatywą dla starych pieców i kotłów węglowych.

W dniu przekazania urządzenia pomiarowego, w Starostwie Powiatowym w Jarosławiu, od 9.00 do 15.00 będę dyżurowali przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa, którzy odpowiedzą na pytania dotyczące przyłączenia do gazu i pomogą wypełnić wnioski przyłączeniowe. W Jarosławiu jest wiele nieczynnych przyłączy gazowych, których aktywacja jest teraz bezpłatna. Warto więc odwiedzić Starostwo Powiatowe i dowiedzieć się jak to zrobić.

Organizatorzy akcji „Przyłącz się, liczy się każdy oddech” zaprosili również mieszkańców na bezpłatne badania spirometryczne, które odbędą się 14 stycznia w Starostwie Powiatowym, od godz. 9.00 do 15.00. Na badania może było rejestrować się pod adresem spirometria.erecepcja.com

Partnerami kampanii PRZYŁĄCZ SIĘ – LICZY SIĘ KAŻDY ODDECH są: Fundacja PGNiG im Ignacego Łukasiewicza, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP i Politechnika Warszawska.

Kliknij aby posłuchać tekstu