Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Spotkanie Komisji ds. Współpracy Transgranicznej w Jarosławiu

Na zaproszenie wojewody podkarpackiego Ewy Leniart w Jarosławiu 12 marca odbyła się konferencja poświęcona współpracy polsko-ukraińskiej. Jej gospodarzem był starosta jarosławski Tadeusz Chrzan, który otwierając spotkanie powiedział m.in. o efektach i możliwościach współpracy z ukraińskimi partnerami na poziomie samorządu powiatowego.

- Taka współpraca w naszym przypadku odbywa się w kilku tematach. To między innymi wspólne projekty realizowane przy pomocy pieniędzy unijnych, ale także edukacja i pomoc dla Polaków mieszkających na Ukrainie – mówił starosta Tadeusz Chrzan. Jak podkreślił, w wymiarze lokalnym ma ona służyć przede wszystkim mieszkańcom rejonów przygranicznych.

Konferencja odbyła się w ramach posiedzenia Komisji ds. Współpracy Transgranicznej. Działa ona w ramach Ukraińsko-Polskiej Międzyrządowej Rady Koordynacyjnej ds. Współpracy Międzynarodowej. – Wybór miejsca naszego spotkania nie był przypadkowy. Powiat jarosławski to powiat przygraniczny i tak jak całe Podkarpacie ma duże możliwości i szanse z dobrze skonstruowanej współpracy z naszym wschodnim partnerem – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. – Stąd między innymi poruszone tematy, choćby infrastruktury granicznej i dojazdowej do wspólnej granicy – dodała wojewoda.

W czasie spotkania rozmawiano także o efektach realizacji programu Polska -Białoruś-Ukraina (PL-BY-UA), współfinansowanego ze środków unijnych  oraz programu Polska Pomoc. Poruszono także kwestię możliwości odnowienia połączeń kolejowych między Polską i Ukrainą  oraz o bezpieczeństwie transgranicznym.

Kliknij aby posłuchać tekstu