Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Pierwsze na Podkarpaciu, jedno z nielicznych w Polsce.

Już po raz kolejny w Jarosławiu rozpoczęto realizację niezwykłego projektu, znanego pod nazwą „mieszkania chronionego”. W roku 2019 przeznaczono w nim 9 miejsc dla osób niepełnosprawnych, w szczególności z niepełnosprawnością intelektualną, w wieku od 26 do 62 roku życia. Jest ono prowadzone przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Jarosławiu a współfinansowane ze środków Powiatu Jarosławskiego.

- Sukces jest tym większy, że jest to jedno z pierwszych mieszkań tego typu na terenie województwa podkarpackiego i jedno z nielicznych w kraju – mówi starosta jarosławski Tadeusz Chrzan. - Dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą mieszkać w małych formach mieszkaniowych, w zależności od swoich możliwości i umiejętności w tak zwanych warunkach chronionych – dodaje starosta T. Chrzan.
Oznacza to, że lokatorzy żyją tu w warunkach maksymalnie możliwej samodzielności, tylko przy niezbędnym wsparciu asystentów – wyjaśnia wiceprzewodnicząca Koła PSONI w Jarosławiu Katarzyna Lepszy. - Środki na prowadzenie mieszkania pozyskujemy z pieniędzy Powiatu Jarosławskiego, w formie dotacji na realizację zadania publicznego. Należy podkreślić, że są to środki własne Powiatu – wyjaśnia wiceprzewodnicząca.

Mieszkanie chronione prowadzone przez PSONI znajduje się w budynku zlokalizowanym w centrum miasta Jarosławia, blisko licznych punktów usługowych i użyteczności publicznej (m.in. sklepy, park, poczta, bank, szpital). W domu znajduje się 9 pokoi jednoosobowych dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, z kompletnym wyposażeniem (przy każdym pokoju znajduje się  indywidualna łazienka) oraz części wspólnych dla wszystkich mieszkańców, czyli kuchni, pralni, salonu, spiżarni i garderoby. Jeden pokój przeznaczono na pobyt asystenta wspierającego.

Mieszkanie chronione przeznaczone jest dla osób pełnoletnich. Podstawą zamieszkania jest decyzja właściwego organu jednostki pomocy społecznej, w tym przypadku Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Decyzja wydawana jest na czas określony. – Mieszkanie chronione jest formą pomocy społecznej, przygotowującą pod opieką specjalistów do samodzielnego życia lub wspomagające w codziennym funkcjonowaniu osoby tam przebywające – wyjaśnia dyrektor PCPR w Jarosławiu Agnieszka Sikorska.

- Osoby z niepełnosprawnością intelektualną najlepiej wiedzą czego chcą w życiu. Mają swoje marzenia i plany do zrealizowania. W dużej mierze są to ludzie młodzi, którzy chcą mieć kogoś bliskiego, chcą zamieszkać samodzielnie, prowadzić własne niezależne życie w kontakcie z innymi ludźmi. Mieszkanie chronione  jest ofertą, która  jednym pozwala przybliżyć się do realizacji zaplanowanych celów i zmiany jakości życia, innym odczuć co oznacza samodzielność i dać nowe ważne życiowe doświadczenie – konkluduje Katarzyna Lepszy.

Kliknij aby posłuchać tekstu