Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Logo
Wydrukuj tę stronę

Pruchnickie Sochaczki 2010

Już po raz ósmy na pruchnickim rynku 22 sierpnia odbył się Jarmark Sztuki Ludowej "Pruchnickie Sochaczki". Impreza jak co roku zgromadziła tłumy miłośników tradycji i zwyczajów ludowych naszego regionu.

Nazwa jarmarku wywodzi się od znanego w XVII w. na tym terenie zwyczaju handlowania mięsem. W Pruchniku odbywały się tzw. "sochaczki" - wolne targi mięsne dla chłopów z okolicznych wsi. Rzeźnicy, którzy sprzedawali mięso po znacznie tańszej cenie oferowali swe towary zawieszone na kiju.

Dziś "sochaczki" to prawdziwy festiwal sztuki ludowej. W programie był m.in. kiermasz, VII Spotkania Kabaretów Wiejskich i Małych Miasteczek, pokazy tańca oraz - oczywiście - degustacja potraw ludowych. A to zaledwie część z atrakcji.

Główni sponsorzy Pruchnickich Sochaczek to: Urząd Gminy Pruchnik, Tadeusz Chrzan Starosta Jarosławski i Karpacka Spółka Gazownicza - oddział w Jarosławiu.

Organizatorami tego niezwykłego wydarzenia byli: Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Pruchniku, Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Pruchnickiej. Natomiast patronat medialny objęli: TVP Rzeszów, Gazeta Jarosławska, Życie Podkarpackie i Ziemia Pruchnicka.

Artykuły powiązane

© Starostwo Powiatowe Jarosław. Wszystkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Studio Nexim
Kliknij aby posłuchać tekstu