Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Gdy nas zabraknie, to kamienie za nas będą mówić

Już niedługo, bo 2 maja, zapraszam na spektakl patriotyczny „Gdy nas zabraknie, to kamienie za nas będą mówić”, poświęcony pamięci uczniów Państwowej Szkoły Budowlanej w Jarosławiu, aresztowanych przez gestapo w maju 1940 roku i wywiezionych do Auschwitz, gdzie byli pierwszymi więźniami. Ta historia jeszcze jest osadzona w pamięci mieszkańców Jarosławia i całego powiatu. Niestety, ostatni świadkowie umierają i najwyższy czas przekazać pałeczkę tożsamości narodowej młodemu pokoleniu. Trzeba znać historię i jasno powiedzieć, że nie było „polskich obozów koncentracyjnych”, że nie było Obozu Oświęcim tylko niemiecki KL Auschwitz.

Widowisko swoim patronatem objął Andrzej Duda, Prezydent RP, co jest dla nas szczególnym wyróżnieniem.

Wspólnie z naszymi partnerami - Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie z dr. Dariuszem Iwaneczko na czele, któremu dziękuję za jego przychylność oraz pomysłodawcami, czyli Zespołem Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu i Przemyskim Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.” – chcemy zaprezentować w formie artystycznej tamte tragiczne karty polskiej historii.

Słowa szczególnego uznania kieruję przy okazji do uczniów, młodych ludzi, bez zaangażowania których ten pomysł nie doszedłby do skutku oraz dyrekcji szkoły i nauczycieli a w szczególności pań Katarzyny Kiper-Wacek i Iwony Zelwach.

Wyrazy uznania i podziękowań należą się również Polskiej Grupie Energetycznej, mecenasowi widowiska. Nie mogę też nie wspomnieć o zaangażowaniu służb mundurowych i Wojska Polskiego.

Dzięki wielu osobom, instytucjom, urzędom, stowarzyszeniom wierzę, że pamięć polskiego Państwa i Narodu zostanie zachowana.

Kliknij aby posłuchać tekstu