Miasto Radymno

Miasto położone jest przy drodze międzynarodowej E - 40, 13 km na południowy wschód od Jarosławia i 20 km od granicy państwa z Ukrainą. Miasto zajmuje obszar o powierzchni 13,6 km², a zamieszkane jest przez 5,8 tys. osób. Głównymi kierunkami rozwoju dla Radymna jest handel wykorzystujący położenie geograficzne, przygraniczne oraz rozwiązania komunikacyjne, a także turystyka w oparciu o posiadany zbiornik wodny ZEK o powierzchni 70ha. Działa tu ponad 400 podmiotów gospodarczych.

Atutami miasta jest przygraniczne położenie, korzystny układ komunikacyjny, rozbudowana infrastruktura komunalna, posiadane tereny pod inwestycje o dużych powierzchniach w doskonałym położeniu przy szlakach komunikacyjnych, z łatwym dostępem do infrastruktury komunalnej oraz wspomniany już zbiornik wodny (I klasa czystości) wykorzystywany do celów rekreacyjno-wypoczynkowych, z terenami pod rozbudowę bazy turystycznej, na którym miasto urządza w sezonie letnim ogólnodostępne kąpielisko strzeżone.

Centrum miasta o zabytkowym układzie urbanistycznym usytuowane jest w otoczeniu rynku. W obrębie miasta zachowało się kilkadziesiąt zabytkowych budowli, w większości domów i kamieniczek z XIX i początków XX w. W rynku znajduje się hala targowa zbudowana około 1918r. Wart uwagi jest kościół parafialny p.w. św. Wawrzyńca, murowany, zbudowany w latach 1724 – 1773 w stylu barokowym, a przy kościele dzwonnica z 1729 r. oraz plebania z drugiej połowy XVIII w.
Więcej w tej kategorii: « Miasto Jarosław Gmina Roźwienica »