Miasto Jarosław

Miasto jest miejscem krzyżowania się drogi międzynarodowej E40 - Wrocław - Kijów oraz krajowej Warszawa - Lublin - Przemyśl. Posiada również bezpośrednie i dogodne połączenie kolejowe na trasie Przemyśl - Wrocław. Jarosław stanowi ważny ośrodek usługowy, handlowy i produkcyjny zarówno dla przedsiębiorców, ale również mieszkańców dwóch powiatów. Jarosław pełni funkcję centrum handlowego i dystrybucyjnego dla wschodniej części województwa podkarpackiego.
Na terenie miasta koncentrują się usługi niemal we wszystkich najpotrzebniejszych branżach, lecz zakres zapotrzebowań w tym względzie jest tak duży, że z powodzeniem powstają i funkcjonują nowe zakłady usługowe, jednostki handlu detalicznego i hurtowego branży spożywczej, przemysłowej. Jarosław to również centrum edukacji na wszystkich poziomach. 30 placówek edukacyjnych kształci zarówno w systemie ogólnokształcącym jak również zawodowym. (geodezyjnym, budowlanym, spożywczym i chemicznym, odzieżowym, mechanicznym). Jarosław to również prężnie rozwijający się ośrodek szkolnictwa pomaturalnego: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa obecnie kształci prawie 8200 studentów w systemie dziennym i zaocznym z tytułem licencjata na kierunkach informatyka, turystyka i rekreacja, pielęgniarstwo, zarządzanie i marketing.

Jarosław zasłynął w Europie XVI wieku z jarmarków, które porównywano z targami we Frankfurcie. To tu spotykał się Wschód z Zachodem wymieniając nie tylko towary, bydło, cenne sukna lecz i także myśli i doświadczenia. Próbując rozwijać tę ideę od 12 lat w Jarosławiu miłośnicy muzyki i dawnej kultury uczestniczą w jednym z największych w Europie spotkań z dawną kulturą. Na Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej "Pieśń Naszych Korzeni", co roku przybywają najsławniejsi wirtuozi. Ten Festiwal różni się tym od innych, że przez osiem dni sierpnia muzycy spotykają się z publicznością nie tylko podczas wieczornych koncertów, lecz uczestniczą w proponowanym przez organizatorów rytmie dnia, rozpoczynając od Jutrzni w klasztorze, poprzez spotkania i warsztaty, koncerty festiwalowe, kończąc dzień wspólną zabawą, śpiewem dawnych pieśni i tańcami z przed paru wieków w urokliwej Wielkiej Izbie oraz na dziedzińcu kamienicy Gruszewiczów.

Jarosław położony na styku kultur, ze swoją historią i zabytkami, stanowi obszar atrakcyjny turystycznie. Wśród miejsc godnych polecenia wymienić należy rynek i jego najbliższe okolice – neorenesansowy ratusz, kamienicę Orsettich - jeden z najcenniejszych zabytków epoki renesansu, kamienicę Rydzikowskich, kamienicę "królowej Marysieńki", opactwo Benedyktynek, klasztor o.o. Dominikanów, dawna synagoga, cerkiew greko-katolicka, miejska wiata targowa i stary cmentarz.
Więcej w tej kategorii: « Gmina Rokietnica Miasto Radymno »