Miasto i Gmina Pruchnik

Miasto i Gmina położona jest w powiecie jarosławskim u progu Pogórza Karpackiego w paśmie wzgórz przemysko-rzeszowskich. O historii gminy mówi się poprzez historię jej stolicy Pruchnika - osady powstałej prawdopodobnie w XIV wieku.

Powierzchnia gminy to 7826 ha, a tworzy ją miasto Pruchnik i 7 wiosek: Kramarzówka, Jodłówka, Hawłowice, Rozbórz Długi, Świebodna, Rzeplin, Rozbórz Okrągły. Użytki rolne zajmują powierzchnię 5670 ha, lasy i grunty leśne - 1510 ha, pozostałe grunty i nieużytki - 646 ha.

Pruchnik to gmina o charakterze rolniczym (1516 gospodarstw o powierzchni nie przekraczającej 3 ha). Gminę zamieszkuje około 9700 osób, a w samym Pruchniku mieszka ok. 3500 osób. Funkcjonuje tu dobrze rozwinięta sieć placówek handlowych oraz 300 podmiotów gospodarczych prowadzących różnorodną działalność gospodarczą. Dominują takie branże jak mechanika pojazdowa, transport towarowy, wytwórnia ciast, piekarnie, usługi budowlane, przemiał zboża. Gmina ma dogodne połączenia komunikacyjne zarówno z gminami sąsiednimi, jak i większymi aglomeracjami - tym samym dobrze rozwinięta sieć dróg, których ogółem w gminie jest 46 km.

Obszar gminy graniczy z terenami o atrakcyjnych walorach turystycznych, sprzyjających uprawianiu turystyki pieszej, rowerowej, konnej, a w okresie zimy sportów zimowych. Tereny leśne obfitują w rzadką florę i faunę, stwarzając idealne warunki dla rozwoju myślistwa oraz bezkrwawych łowów z kamerą.

Osobliwością Pruchnika są zabytkowe drewniane domy podcieniowe konstrukcji przysłupowej. Najstarsze z nich pochodzą z końca XVIII i początku XIX wieku. Bogata przeszłość tej miejscowości ma odzwierciedlenie w dużej ilości zabytków historii, do których należą: Rynek z wybiegającymi z naroży ulicami, kamienny kościół gotycki z XIV w. przebudowany w 1684 roku w stylu późnorenesansowym wraz z barokową bramą z XVIII w., graniasty obelisk z czasów najazdów tatarskich, Muzeum Parafialne, pamiątkowy kopiec i pomnik Grunwaldu, zabytkowe kapliczki i krzyże przydrożne.

Z pośród atrakcji przyrodniczych są tu wspaniałe podgórskie krajobrazy widoczne z licznych punktów widokowych, typowo karpackie lasy jodłowo-bukowe, pomniki przyrody ożywionej (głównie lipy i dęby) oraz niewykorzystane zasoby wód mineralnych. Tereny te zaliczane są do obszarów o wysokiej czystości ekologicznej.

W Pruchniku mieści się Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki wraz z biblioteką, które jest organizatorem i współorganizatorem wielu imprez cyklicznych wyraźnie z gminą Pruchnik kojarzonych jak: Teatralne Misteria Wielkopostne, Biegi o Memoriał ks. Bronisława Markiewicza, Zlot Rowerowy im. generała Marka Papały, Podkarpacki Rajd Pieszy szkół im. Jana Pawła II, Wiosenne Harce Rowerowe - zawody w kolarstwie górskim, Jarmark Sztuki Ludowej "Pruchnickie Sochaczki". Regionalny Festiwal Piosenki "Malin koszyk" poświęcony ks. B. Markiewiczowi. Przy Ośrodku Kultury działa Zespół Pieśni i Tańca "PRUCHNIK", kapela ludowa, zespół wokalno-instrumentalny DKDM, amatorski zespół teatralny, zespół wokalny "EQUALE", dziecięcy zespół taneczny. W roku 2000 powstało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Pruchnickiej, które jest m.in. wydawcą kwartalnika regionalnego "Ziemia Pruchnicka".

• Urząd gminy lub miasta:
  • Władze gminy lub miasta:
  • Godziny urzędowania:
Więcej w tej kategorii: « Gmina Pawłosiów Gmina Radymno »