Gmina Laszki

Gmina Laszki położona jest we wschodniej części powiatu jarosławskiego. W skład gminy wchodzą sołectwa: Bobrówka, Bukowina, Charytany, Czerniawka, Korzenica, Laszki, Miękisz Nowy, Miękisz Stary, Tuchla, Wietlin Pierwszy, Wietlin Trzeci, Wietlin Wieś oraz Wysocko. Gmina zajmuje obszar 137,85 km2, zamieszkiwany przez ok. 7200 mieszkańców. Rozległość gminy sprawia, że przeciętna gęstość zaludnienia nie jest wysoka kształtuje się na poziomie ok. 52 osób na 1 km2.

Położenie komunikacyjne Gminy Laszki jest korzystne. Bliskość drogi E4, autostrady A4 oraz drogi wojewódzkiej nr 865 relacji Jarosław – Bełżec, a także drogowego przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej pozwala na łatwe dotarcie do gminy. Przez jej teren przebiega też linia kolejowa Munina – Bełżec, ze stacją kolejową w Bobrówce i przystankiem w Korzenicy.

Większość obecnych miejscowości w gminie powstała na przełomie XV-XVII w. Jest wśród nich m.in. Wysocko z pałacem z lat 20. XVIII w. i parkiem w stylu francuskim z XVII w. z aleją lipową z czasów Jana III Sobieskiego, który bywał tu częstym gościem. Obecnie zespół pałacowo-parkowy jest siedzibą Domu Pomocy Społecznej. Wymieniając zabytki gminy nie można zapomnieć o uroczych kapliczkach przydrożnych, rozsianych wśród pól lub wzniesionych koło domów.

Bogactwem gminy są piękne lasy, głównie bory iglaste i bory mieszane. Żyją tu sarny, zające, wiewiórki, a ciekawostką jest występowanie bobrów. Wśród ptaków najliczniej reprezentowane są wróblowate, ale spotyka się też sikory i dzięcioły, a nawet jastrzębie.

Jednym z najbardziej urokliwych zakątków gminy jest ujście rzeki Szkło do Sanu. Na północy gminy znajdują też malownicze jeziorka, położone w otoczeniu kompleksów leśnych.

• Urząd gminy lub miasta:

Urząd Gminy Laszki
    37 - 543 Laszki 36

• Władze gminy lub miasta:

Wójt Gminy: Stanisław Gonciarz

• Telefon: 16 628 50 46
  • Fax: 16 628 50 23
  • Godziny urzędowania:

pn, wt, czw, pt: 7:30 - 15:30; śr: 8:00 - 16:00

Więcej w tej kategorii: « Gmina Jarosław Gmina Pawłosiów »