Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Marsz Godności z udziałem uczniów szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Jarosławskiego

5 maja przypada Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Jarosławskie obchody tego wydarzenia zostały zorganizowane 12 maja. W symbolicznym marszu na jarosławski Rynek wzięło udział blisko 1000 uczestników, wśród których były osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodziny oraz przedstawiciele różnych środowisk, w tym stowarzyszeń, instytucji i urzędów. Widocznym akcentem  był udział młodzieży i ich nauczycieli z jarosławskich szkół ponadgimnazjalnych. W Marszu szli także m.in Tadeusz Chrzan, starosta jarosławski i Lucyna Paulo, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Jarosławiu.

Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną został ustanowiony w 1999 roku. Ma zwracać uwagę na konieczność likwidowania barier, utrudniających osobom z różnorakimi niepełnosprawnościami, w tym intelektualną, możliwość życia zgodnego z ich potrzebami i wyborami. W tym kontekście szczególnie cenny był udział uczniów jarosławskich szkół, w sumie około 600 młodych ludzi. Zaangażowanie społeczne szkół ponadgimnazjalnych widać zresztą w ostatnim czasie nie tylko przez udział w Marszu Godności, ale wiele innych inicjatyw, w tym np. „Polach nadziei”.

Marsz Godności od wielu lat organizowany jest przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Jarosławiu. Jak co roku, Marsz zakończył się na jarosławskim rynku, gdzie na scenie – oprócz okolicznościowych wystąpień - zaprezentowali się zespół Saltatio, dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 4, Aldona Mikoś oraz zespół Fila-lala.

Kliknij aby posłuchać tekstu