Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Praktyki zawodowe uczniów z ZSTiO w Plymouth

18 czerwca, szesnastu uczniów z klasy 2 Ti i 2 Tk pod opieką Sylwii Orłowskiej i Jadwigi Berezy, powróciło z dwutygodniowych praktyk zawodowych w Plymouth. Był to kolejny wyjazd z projektu "Europejska jakość kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących”, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Plymouth jest portowym miastem położonym na południowym zachodzie Wysp Brytyjskich w hrabstwie Devon. Uczniowie rozpoczęli praktyki zawodowe 5 czerwca, w centrum szkoleniowym. Obejmowały one zagadnienia dotyczące: montażu komputerów, konfigurowania sprzętu komputerowego i oprogramowania, obsługi oprogramowania użytkowego, projektowania sieci komputerowej, montażu okablowania strukturalnego, instalacji komputerów i innych urządzeń sieciowych oraz administracji sieci komputerowych. Zajęcia praktyczne przeprowadzone przez angielskiego szkoleniowca pozwoliły uczniom poszerzyć ich wiedzę z zakresu przedmiotów zawodowych, a także przyczyniły się do nabycia nowych umiejętności językowych, które wykorzystają podczas egzaminów zawodowych i maturalnych.

Podczas pobytu w Wielkiej Brytanii uczniowie mieszkali u rodzin goszczących, poznając tym samym kulturę i obyczaje Brytyjczyków. Możliwość przebywania z obcokrajowcami zarówno na praktykach, jak i poza nimi, pozwoliła uczestnikom wyjazdu na podszlifowanie języka i zawarcie nowych znajomości. Uczestnicy projektu poza praktykami zawodowymi mieli możliwość zintegrowania się z grupami z innych krajów podczas wieczorków zapoznawczych, filmowych czy klubów dyskusyjnych zorganizowanych w siedzibie organizacji przyjmującej - Tellus.

W czasie wolnym od zajęć praktycznych uczniowie zwiedzili wiele atrakcji turystycznych Plymouth. Jedną z nich było National Marine Aquarium, słynące z najgłębszego zbiornika wodnego  w Zjednoczonym Królestwie. Lekcją historii było dla uczestników zwiedzenie Mayflower Museum; nazwa wywodzi się od małego drewnianego żaglowca, na którym pierwsi angielscy koloniści tzw. „pielgrzymi” przybyli do Ameryki Północnej w 1620 roku. Kolejną atrakcją było podziwianie linii brzegowej podczas spacerów wzdłuż Plymouth Hoe. W sobotę 10.06.2017 odbyła się wycieczka promem do Cremyll – maleńkiej przybrzeżnej wioski położonej na Półwyspie Rame, na południowym wschodzie Kornwalii. W tym dniu uczestnicy zwiedzili Mount Edgcumbe Country Park, który jest uznany za jeden z najbardziej interesujących, historycznych parków Wielkiej Brytanii. Oprócz walorów przyrodniczych można było zwiedzić wnętrza Mount Edgcumbe House będący jedną z głównych atrakcji turystycznych półwyspu.

Dokumentami potwierdzającymi umiejętności nabyte podczas praktyk zawodowych są dwujęzyczne certyfikaty uczestnictwa w projekcie oraz Europass Mobilność.

Zachęcamy do udziału w kolejnym wyjeździe na praktyki zawodowe do Anglii, który odbędzie się w ramach tego samego projektu w marcu 2018 roku.

Tekst i zdj. ZSTiO w Jarosławiu

Kliknij aby posłuchać tekstu