Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Spożywczak najlepszy w międzyszkolnym konkursie ,,Potrawa kuchni niemieckiej regionu Saksonii’’

8 listopada 2017 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących, Zawodowych i Rolniczych im. Adama Mickiewicza w Radymnie odbył się konkurs przeznaczony dla uczniów kształcących się w kierunkach gastronomicznych.

Celem konkursu było propagowanie znajomości tradycji i kuchni niemieckiej zwłaszcza regionu Saksonii, aktywizowanie uczniów poprzez rozbudzenie ich inicjatywy i pomysłowości, nawiązanie współpracy między szkołami. O miejsce na podium rywalizowały cztery dwuosobowe drużyny uczniów klas żywieniowych z Radymna, Przewoska, Ropczyc i Jarosławia.

ZSSChiO reprezentowały dwie uczennice: Mariola Mroszczyk i Sylwia Wysocka z klasy 3 Technik Żywienia Usług Gastronomicznych, które do przygotowania potrawy wykorzystały doświadczenie zdobyte w niemieckim zakładzie gastronomicznym podczas odbywania praktyki zawodowej w Lipsku w ramach realizacji projektu POWER "Europejskie Doświadczenie Zawodowe Inspiracją do Aktywności na Rynku Pracy".

Duet naszej szkoły przygotował zakąskę "Sulze - czyli golonka z nutą "Krombacher Dark" w towarzystwie sosu szparagowego z chipsami z jarmużu".

Konkurs przebiegał w dwóch etapach :

- etap pierwszy obejmował rozwiązanie testu pisemnego z dziedziny gastronomicznego słownictwa w języku niemieckim i znajomości regionu Saksonii,

- etap drugi obejmował zaprezentowanie przez uczennice wykonanej potrawy, przedstawienie receptury w nawiązaniu do kulinarnych  tradycji Niemiec.

Recepturę na danie konkursowe wraz z uczennicami przygotowała nauczycielka przedmiotów zawodowych Wanda Mazurek, natomiast germanistka Renata Misztal z dziewczynami powtórzyła materiał z zakresu słownictwa i zwyczajów kuchni niemieckiej.

Poświęcony czas i zaangażowanie uczennic jest godne naśladowania dla Młodych Adeptów Sztuki Kulinarnej, zdały wzorowo a swoje pierwsze potyczki z gastronomią niech im otworzą drogę do dalszych sukcesów i inspiracji.

Tekst, zdjęcia oraz przepis (w załączeniu): ZSSChiO w Jarosławiu

Kliknij aby posłuchać tekstu