Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Jubileuszowy turniej w tenisie stołowym

X Turniej Tenisa Stołowego Placówek Oświatowo-Wychowawczych i Szkół z terenu województwa podkarpackiego, odbył się 28 listopada 2017r., w dwóch placówkach, jednostkach organizacyjnych Starostwa Powiatowego: sali gimnastycznej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawcze go (rozpoczęcie i gry turniejowe) oraz w Zespole Placówek Oświatowo – Wychowawczych w Jarosławiu, zakończenie zawodów, uroczysty obiad i wręczenie nagród zwycięzcom. Odbywał się on pod patronatem medialnym tygodnika „Gazeta Jarosławska”. Do udziału w Turnieju zaproszono kilkadziesiąt dwuosobowych zespołów z placówek oświatowych i szkół z terenu całego województwa podkarpackiego: burs, internatów, szkół ponadgimnazjalnych, szkolnych ośrodków wychowawczych, młodzieżowy ośrodek wychowawczy i dom dziecka.                           

Na zaproszenie pozytywnie odpowiedziało 21 placówek i szkół: Zespoły Placówek Oświatowo-Wychowawczych z Łańcuta, Krosna, Stalowej Woli; Bursa Międzyszkolna z Ropczyc, Internaty Zespołów Szkół z Trzcinicy i Zarzecza, Licealnych z Leżajska, Leśnych z Leska, Placówek z Lubaczowa, Elektronicznych z Rzeszowa, Plastycznych z Jarosławia, Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Dom pod Lipami” z Radymna, Internat Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Jarosławia, Specjalnego Ośrodka Wychowawczego nr 1 z Jarosławia, szkoły ponadgimnazjalne z Jarosławia: ZSD-GiL, ZSTiO, ZSSChiO, drużyny gospodarzy zawodów; Zespół Placówek Oświatowo Wychowawczych I i II, a także gościnnie, na specjalne zaproszenie organizatorów, dwie drużyny z województwa lubelskiego: Zespół Szkół Specjalnych z Kraśnika i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Kębła.

Celem głównym turnieju jest popularyzacja tej dyscypliny sportu, forma wychowania młodzieży przez sport, ruch i aktywny wypoczynek, właściwe zagospodarowanie czasu wolnego w tego typu placówkach, oraz szeroko rozumiana integracja, współzawodnictwo, a także nawiązanie ściślejszej współpracy i kontaktów między placówkami oświatowymi z terenu województwa.   

Turniej był rozgrywany według profesjonalnego, zawodowego schematu (drabinki turniejowej) zatwierdzonego przez Podkarpacki Okręgowy Związek Tenisa Stołowego, grano do dwóch zwycięskich setów, (tylko finał rozegrano do trzech zwycięskich setów), każdy set rozgrywano do 11 punktów (przy osiągniętej przewadze 2 punktów przez któregoś z graczy), jednocześnie na ośmiu stołach.

Sędzią głównym zawodów był Grzegorz Urbanik, na co dzień nauczyciel wychowania fizycznego w SOSW Jarosław, pomagały mu Regina Hołowaty i Aneta Mazurczak, nauczycielki wychowania fizycznego w w/w placówce. Sędziami stolikowymi (8 osób) byli wychowankowie, mieszkańcy Bursy Międzyszkolnej.

Zawody uroczyście otworzyli w imieniu pana Starosty Jarosławskiego, gospodarz obiektu, Wojciech Głąb, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, oraz pomysłodawca i główny organizator turnieju, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowo-Wychowawczych, Bartłomiej Kordas.

Podczas gdy zawodnicy rywalizowali przy stołach, nauczyciele, wychowawcy i opiekunowie startujących zawodników, mieli możliwość zwiedzić obiekt Ośrodka, a także spędzić mile czas wymieniając doświadczenia zawodowe przy słodkim poczęstunku, w specjalnie na tę okazję przygotowanej i udekorowanej, sali.

Po rozegraniu wszystkich spotkań turniejowych, uczestnicy zawodów wraz z opiekunami udali się do Zespołu Placówek Oświatowo - Wychowawczych na ulicę Reymonta, aby po zjedzeniu w stołówce bursy, uroczystego, domowego obiadu, wziąć udział w ceremonii wręczania nagród najlepszym zawodnikom i zespołom biorącym udział w rozgrywkach. W jednej ze świetlic placówki, w niezwykle podniosłej atmosferze, przy szczelnie wypełnionej widzami sali, odbyło się podsumowanie zawodów. Organizator przygotował dla wszystkich rywalizujących drużyn pamiątkową statuetkę, okolicznościowy dyplom, oraz nagrody rzeczowe w postaci materiałów reklamowych związanych z naszym powiatem. Nagrodzonych zostało trzech najlepszych zawodników w kategorii indywidualnej, otrzymali oni puchary, medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego, ufundowanego przez Starostę Jarosławskiego, Tadeusza Chrzana, oraz inne nagrody, ufundowane przez dyrektora ZPO-W w Jarosławiu, Bartłomieja Kordasa. W kategorii drużynowej wyróżniono trzy najlepsze zespoły, według sumy punktów uzyskanych przez obydwu zawodników. Ponadto wyróżnione zostały przez organizatora, wszystkie zawodniczki płci żeńskiej (łącznie 5 dziewcząt) startujące w turnieju, które otrzymały pamiątkowe dyplomy i drobne upominki rzeczowe. 

Nagrody wręczały te same osoby, które jednocześnie otwierały zawody. W opinii i ocenie widzów, tj. nauczycieli, wychowawców i opiekunów, ta jubileuszowa edycja turnieju stała na wyjątkowo wysokim poziomie sportowym, mecze były bardzo zacięte, często kończyły się bardzo niewielką przewagą punktową jednego z graczy. Wszyscy podkreślali niezwykle sprawny przebieg zawodów, bardzo wysoki poziom organizacyjny, miłą i sympatyczną atmosferę. W swoim pożegnalnym przemówieniu do zebranych dyrektor B. Kordas, podziękował wszystkim startującym zawodnikom, nauczycielom i opiekunom za udział w turnieju i sportową, prowadzoną w duchu fair play rywalizację, życząc bezpiecznej drogi do domu, zaprosił w imieniu Starosty Jarosławskiego, wszystkich za rok, na następną, jedenastą edycję zawodów.  

Warto podkreślić, iż organizatorzy turnieju mając świadomość dużych odległości, skąd przyjeżdżali uczestnicy, wszystkim zawodnikom zapewnili dodatkowy poczęstunek w postaci drożdżówek, jogurtów, owoców, ciastek, soków i wody mineralnej. Organizatorem turnieju był Bartłomiej Kordas, dyrektor placówki, którego wspomagali wychowawcy ZPO-W w Jarosławiu, Edward Chłopek i Piotr Dominik, oraz Ewa Żurawska, Marzena Kulikowska, Beata Wyczawska, Katarzyna Gmyrek i Katarzyna Panek.

Dyrektor ZPO-W w Jarosławiu, składa podziękowania i wyrazy uznania Staroście Jarosławskiemu Tadeuszowi Chrzanowi i Naczelnikowi Wydziału Rozwoju i Promocji Powiatu Jarosławskiego Elżbiecie Pazyniak za wsparcie finansowe i udzieloną pomoc organizacyjną. Dziękuję także ks. Archiprezbiterowi Andrzejowi Surowcowi, za udzieloną pomoc, oraz sponsorom i innym osobom za udzielone wsparcie finansowo-rzeczowe przy organizacji turnieju: Waldemarowi Paluchowi, Burmistrzowi Miasta Jarosławia, Piotrowi Pajdzie, Fabryka Pieczywa Cukierniczego „SAN PAJDA” Sp. z o.o., Robertowi Makarowskiemu, „ROMA” Robert Makarowski i Wspólnicy Sp. J., Krzysztofowi Guzowskiemu, Hurtownia Owocowo - Warzywna „KRZYŚ-POL” oraz Piekarni „Kapka” B i T Sp. J. z Tarnogrodu.  

OFICJALNE WYNIKI X TURNIEJU:

Klasyfikacja indywidualna:

1. JULIA STACHIEWICZ - Zespół Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych - Jarosław

2. ADAM GIBAŁA - Zespół Placówek Oświatowo-Wychowawczych - Jarosław (I)

3. ARKADIUSZ SZUBAN - Internat Zespołu Szkół Leśnych – Lesko

Klasyfikacja drużynowa:

1. ZESPÓŁ PLACÓWEK OŚWIATOWO-WYCHOWAWCZYCH z JAROSŁAWIA (I)

2. INTERNAT ZESPOŁU SZKÓŁ LEŚNYCH z LESKA

3. ZESPÓŁ SZKÓŁ DROGOWO-GEODEZYJNYCH i LICEALNYCH z JAROSŁAWIA

Tekst i zdj.: ZPO-W w Jarosławiu

Kliknij aby posłuchać tekstu