Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Wykłady i warsztaty z wolontariuszami z Kolumbii i Malezji

W ramach współpracy Zespołu Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu  z organizacją AIESEC w Rzeszowie przez dwa tygodnie grudnia gościli w szkole wolontariusze z Azji i Ameryki Południowej. Było to już drugie w roku 2018 spotkanie z obcokrajowcami, bowiem w czerwcu zajęcia z uczniami prowadził Pepe z Meksyku i Jenny z Hongkongu.

Obcokrajowcy brali udział w licznych spotkaniach z młodzieżą, prowadzili wykłady i pokazywali prezentacje dotyczące kultury, historii, muzyki, geografii, polityki, kwestii społecznych, jak również kuchni narodowej swoich krajów.

Część wykładów dotyczyła ogólnoświatowego problemu nadwagi i otyłości. Zither David Cadena Ramirez, 21-letni student muzyki z Bogoty w Kolumbii oraz pracująca w branży reklamowo-informatycznej 26-letnia Suesin Chan z Kuala Lumpur w Malezji, omówili główne przyczyny problemów związanych z utrzymaniem prawidłowej masy ciała: dużo cukru i tłuszczu w diecie, brak ruchu, spożywanie słodzonych napojów gazowanych, „junk food - śmieciowego jedzenia”, czy duża dostępność restauracji typu fast food. Zwrócili też uwagę na znaczące skutki otyłości: m.in. cukrzycę, nadciśnienie, zawał serca, większą podatność na nowotwory, problemy z kręgosłupem i stawami oraz depresję. Ponad 40% mieszkańców Malezji ma kłopoty z nadwagą i otyłością. Suesin nie należy do tej grupy, ponieważ regularnie biega, je dużo owoców i warzyw oraz ogranicza spożycie cukru w diecie. Dzięki interesującym wykładom i prezentacjom uczniowie dowiedzieli się o sposobach walki z nadwagą w innych krajach. Przykładowo w Malezji powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych, mieszkańcy są zachęcani do brania udziału w zajęciach tanecznych i do chodzenia na siłownię, a od 2019r. zostaje w tym kraju nałożony większy podatek na napoje słodzone. W Ameryce Południowej największa otyłość panuje w Argentynie, Chile, Urugwaju i Wenezueli. W Kolumbii problem otyłości jest mniejszy i istnieje głównie w dużych miastach.  Zither David zwrócił uwagę na fakt, że w Kolumbii istnieje niestety również bardzo poważny problem z niedożywieniem. Rdzenni mieszkańcy zamieszkujący północną część kraju cierpią z powodu braku dostępu do wody i pożywienia.

Wolontariusze uczestniczyli również w zajęciach praktycznych w pracowniach gastronomicznych prowadzonych z uczniami klasy 2Tż i 3Tż przez nauczycielki Agnieszkę Siwoń i Lidię Sobczyńską. Wspólnie przyrządzano typowe dla Kolumbii danie bandeja paisa. Uczniowie natomiast uczyli gości jak upiec zdrowy chleb, ugotować tradycyjne polskie dania świąteczne (barszcz czerwony z uszkami, pierogi ruskie, z kapustą i piernik).

Wykłady i warsztaty prowadzone przez wolontariuszy były zbieżne z działaniami ZSSChiO w ramach Szkoły Promującej Zdrowie. Prezentacje poszerzając wiedzę na temat otyłości, pokazały, że jest to problem międzynarodowy i że przyczyny są podobne bez względu na to gdzie ktoś mieszka.

Młodzież na spotkaniach miała również przyjemność wysłuchać koncertów muzyki klasycznej, ponieważ Zither David jest utalentowanym skrzypkiem, grającym w filharmonii w kolumbijskiej Bogocie. Koncerty wzbudziły podziw wśród uczniów, a największym entuzjazmem i owacjami na stojąco cieszył się autorski utwór Zithera. Kulturalną stronę spotkań dopełniła też nauka tańca - salsy i bollywood.

Podczas ostatniego dnia pobytu goście zostali zaproszeni przez klasę 4Tk i jej wychowawczynię Annę Skowron na wigilię klasową, podczas której wyrazili swój zachwyt miłą atmosferą i tradycją dzielenia się opłatkiem.

Wolontariusze każdego dnia częstowani byli w szkole zdrowymi i pysznymi daniami obiadowymi, przez co mogli poznać polskie zwyczaje żywieniowe. Podkreślali, że dania które jedli były bardzo zdrowe, doskonale się po nich czuli i uważają, że Polacy odżywiają się lepiej niż Kolumbijczycy i Malezyjczycy.

W organizację pobytu wolontariuszy w ZSSChiO zaangażowało się wiele osób, ale niektórym należą się szczególne podziękowania:

- opieka nad uczniami podczas spotkań: Renata Misztal, Iwona Krzeszowiec, Anna Skowron, Dorota Sznaj, Piotr Karpiński

- zapewnienie wraz z uczniami codziennych posiłków wolontariuszom: Urszula Machaj, Stanisława Makarowska, Wanda Mazurek, Agnieszka Siwoń, Lidia Sobczyńska, Wioletta Stoch

- zapewnienie atrakcji w czasie wolnym, pokazanie ciekawych zakątków Jarosławia - uczniowie z różnych klas, a zwłaszcza: Martyna Kieljan i Daniel Cicirko z 3Tż, Julia Bojko, Aleksandra Kuziak i Kacper Niedźwiecki z 2kTf, Klaudia Hałasik z 2Tż oraz syn Jolanty Bal

- goszczenie wolontariuszy w domu, zapoznanie z polskimi zwyczajami świątecznymi i żywieniowymi  przez nauczycielki: Annę Skowron i Agnieszkę Siwoń oraz uczennicę kl. 4Tf Karolinę Sęk

- sfinansowanie zakwaterowania wolontariuszy w bursie szkolnej - Rada Rodziców, stworzenie miłej atmosfery – pracownicy bursy.

Bardzo cieszy fakt, że cała społeczność szkolna tak miło i gościnnie przyjęła wolontariuszy, którzy niejednokrotnie podkreślali, że są tym wzruszeni. Zawiązali oni wiele przyjaźni z uczniami i nauczycielami, a z wieloma osobami pozostają w stałym kontakcie.

Dzięki spotkaniu z wolontariuszami uczniowie mieli szansę na poznanie ciekawych osób z innych kontynentów, co sprawiło, że stali się bardziej otwarci i tolerancyjni wobec innych ludzi oraz mieli znakomitą możliwość doskonalenia konwersacji w języku angielskim. Uczniowie po raz kolejny odkryli, że nie jest ważne na jakim kontynencie ktoś żyje, jaki ma kolor skóry, czy jaką wyznaje religię (Suesin jest buddystką). Okazuje się, że więcej nas łączy niż dzieli.Cała społeczność szkolna nie może doczekać się kolejnego projektu, bowiem tego typu spotkania stały się już szkolną tradycją.

Koordynatorkami projektu w ZSSChiO były: Anna Skowron - nauczycielka języka angielskiego oraz Agnieszka Siwoń - nauczycielka przedmiotów zawodowych branży gastronomicznej.

Opracowanie: Anna Skowron, Agnieszka Siwoń – ZSSChiO w Jarosławiu

Informacja prasowa (tekst, zdj.): ZSSChiO w Jarosławiu

Kliknij aby posłuchać tekstu