Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Warsztaty fotograficzne w Kazimierzu Dolnym

W piątek 4 maja 2012r. o godzinie 7, jako uczniowie klasy fotograficznej z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Jarosławiu, wyjechaliśmy na warsztaty fotograficzne do Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Każdy z niecierpliwością czekał na to, by zmierzyć się z nowymi i ciekawymi zadaniami, które na nas czekały. Po dotarciu na miejsce zostaliśmy zakwaterowani, a następnie podzieleni na grupy.

Pierwsza ekipa udała się do ciemni fotograficznej, gdzie poznała tajniki powstawania negatywów, zdjęć i tego, w jaki sposób łatwo takie zdjęcia wywołać, korzystając z chemii fotograficznej, tj. wywoływacza, przerywacza i utrwalacza. Później każdy próbował swoich sił, tworząc własne negatywy. Natomiast druga grupa (wraz z nauczycielami) udała się do Wąwozu Korzeniowego w Kazimierzu Dolnym. Podczas spaceru mogliśmy zobaczyć wielką plątaninę korzeni drzew wybijających się ze ścian wąwozu. Przez chwilę mogliśmy poczuć się jak w baśniowym świecie. Później nastąpiła zamiana grup.

Po zakończonych zajęciach mieliśmy czas na zwiedzanie miasteczka. Oczywiście zachwyciliśmy się jego pięknym i malowniczym rynkiem z jego starymi kamienicami. Doszliśmy jednak do wniosku, że nasze miasto – Jarosław posiada równie urokliwą starówkę. W tej oto niezwykłej atmosferze zakończyliśmy dzień pierwszy.

W sobotę czekał nas niezwykle trudny dzień, albowiem o godzinie 13 mieliśmy zacząć realizacje warsztatów pt. „24 godziny z fotografią”. Jednak, jeszcze przed ich rozpoczęciem, udaliśmy się na spacer na Górę Trzech Krzyży, aby obejrzeć panoramę miasta z innej perspektywy i zrobić ciekawe zdjęcia. Następnie krótki spacer nad Wisłą i udaliśmy się na wykłady prowadzone przez fotografów Daniela Mróza i Maksa Skrzeczkowskiego w Kolegium Sztuk Pięknych UMCS. Wskazówki oraz cenne informacje, jakie otrzymaliśmy, wzbogaciły naszą wiedzę i umiejętności w zakresie fotografii pejzażowej, studyjnej, fotografii przy różnym oświetleniu, nocnej i innej.

Podczas naszego pobytu w Kazimierzu wzięliśmy udział w maratonie fotograficznym, w którym wzięli udział fotografowie z całej Polski. Zostaliśmy podzieleni w grupy pomiędzy uczestników imprezy. Zintegrowani, z wielkim zapałem wykonywaliśmy zadania, dzieląc się informacjami, doświadczeniem i wiedzą. Przed zakończeniu fotograficznego maratonu każdy z uczestników oddał swoje najlepsze prace do oceny i następnie otrzymał dyplom uczestnictwa.

Z uśmiechem, ale i z nutką żalu żegnaliśmy się z malowniczym Kazimierzem. Nie zapomnimy tych warsztatów, które przyniosły nowe znajomości, umiejętności i doświadczenia.

Zapraszamy do śledzenia naszych poczynań na stronach http://zslit.pl/index.php/news oraz http://gorado.zslit.pl/index.php/fotografia

Uczennice klasy 1LOF

Natalia Czyjt i Klaudia Małek

Kliknij aby posłuchać tekstu