Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Powiat Neunkirchen

Powiat Neunkirchen jest położony w południowozachodniej części Republiki Federalnej Niemiec, w Kraju Saary, graniczącym z Francją i Luksemburgiem. Jego obszar to 249,25 km2, a liczba mieszkańców wynosi 133 486 osób. Obejmuje dwa miasta: Neunkirchen i Ottweiler oraz pięć gmin: Eppelborn, Illingen, Merchweiler, Schiffweiler i Spiesen-Elversberg. Stolica powiatu jest Neunkirchen, ale siedziba władz mieści się w Ottweiler.

Powiat, niegdyś zdominowany przez hutnictwo żelaza i stali oraz górnictwo, dziś jest nowoczesnym, rozwijającym się regionem gospodarczym o różnorodnych możliwościach. Cała okolica rozkwitła dzięki nowopowstałym terenom przemysłowym i inwestycyjnym, nowym zakładom pracy oraz rozbudowie infrastruktury komunikacyjnej. Zadbano również o warunki środowiskowe, kulturalne i rekreacyjne.

Transport: centralna lokalizacja w europejskiej sieci autostrad A1 (Saarbrücken – Trier/Köln), A6 (Saarbrücken – Frankfurt/Mannheim) i A8 (Luxembourg – Karlsruhe), dobre połaczenia kolejowe oraz łatwo dostępne lotniska we Frankfurcie n. Menem, Saarbrücken-Ensheim i Zweibrücken.

Ośrodki edukacyjne: 1 szkoła wyższa – Akademia Gospodarki Regionu Saary, 4 licea, 10 szkół z całodniową opieką, 4 szkoły specjalne, 3 centra kształcenia zawodowego, 3 ośrodki kształcenia dorosłych, 21 szkól podstawowych i 62 przedszkola.

Służba zdrowia: 3 szpitale, 1 specjalistyczna klinika rehabilitacyjna, 1 specjalistyczna klinika schorzeń psychosomatycznych, przychodnie leczenia podstawowego i specjalistycznego.

Oferta kulturalno-rekreacyjna: 3 baseny kryte i 4 kąpieliska, 5 hal widowiskowych, 2 stadiony i 60 boisk sportowych, ogród zoologiczny, a ponadto liczne muzea, atrakcyjne szlaki turystyczne, ośrodki sportu i rekreacji.

Zatrudnienie: najwięcej, bo 24% zatrudnionych pracuje w przemyśle przetwórczym, w służbie zdrowia 19,4%, w handlu 15,7%, w przemyśle budowlanym 9,2%, w administracji publicznej 6,4%, w pozostałych branżach – 24,4%. Stopa bezrobocia w grudniu 2013 wyniosła 7,7%.

Największymi pracodawcami w regionie są:

  • Ebersprächer GmbH&Co. KG (dostawca części samochodowych),
  • Saarstahl AG (przemysł hutniczy);
  • ZF Getriebe AG (dostawca części samochodowych),
  • Miasto Neunkirchen (administracja publiczna)
  • Treofan Germany GmbH&Co. KG (przetwórstwo tworzyw sztucznych)
  • Szpital Miejski
  • Dzieło Diakoniczne Kościoła Ewangelickiego nad Saarą (opieka społeczna)
  • MAT Foundries GmbH (dostawca części samochodowych),
  • Mierinhausklinik (służba zdrowia),
  • WZB gGmbH, zakład pracy dla osób niepełnoprawnych (opieka społeczna, przetwórstwo).

Umowa partnerska z powiatem Neunkirchen została podpisana przez starostów Cornelię Hoffmann-Bethscheider i Jerzego Batyckiego 5 lutego 2014 r. w wielkiej izbie Muzeum kamienicy Orsettich w Jarosławiu.

Kliknij aby posłuchać tekstu