Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

„Z babcinej spiżarni”, edycja 2017.

To już 7. edycja konkursu z „Babcinej spiżarni”, który z roku na rok zyskuje coraz większy zasięg i daje powody do niekwestionowanej dumy uczestniczącym w nim kołom gospodyń wiejskich i stowarzyszeniom wiejskim z powiatu jarosławskiego. Tym razem wydarzenie zorganizowano 18 listopada, w sali sportowej Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jarosławiu.

- Konkurs odwołuje się do bogatych tradycji dziedzictwa kulinarnego Ziemi Jarosławskiej i ma na celu przygotowanie i zaprezentowanie przez uczestników tradycyjnych polskich przetworów zimowych. Chcemy także kultywować, propagować i pogłębiać wiedzę o polskiej tradycji kulinarnej, jako elemencie dziedzictwa kulturowego – mówi Tadeusz Chrzan, starosta jarosławski.

Potrawy prezentowane na konkursie przygotowywane są własnoręcznie przez gospodynie z KGW oraz ze stowarzyszeń wiejskich. Muszą być oryginalne i tradycyjne z owoców i warzyw, mięs oraz grzybów pochodzących z przysłowiowej, babcinej spiżarni.

- Corocznie w konkursie uczestniczy kilkanaście kół i stowarzyszeń. I co roku chętnych jest więcej, ale pewnym ograniczeniem jest wielkość świetlic wiejskich i domów kultury, w których odbywa się wydarzenie. Ale nie chcemy zrezygnować z tego, by konkursy były w gminach wiejskich naszego powiatu. Po raz pierwszy w tym roku wydarzenie zorganizowano w Jarosławiu i wystartowało w nim 19 kół i stowarzyszeń – tłumaczy Tadeusz Chrzan, starosta jarosławski.

W tegorocznym konkursie jury w składzie: Zofia Kasperek (Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego), Wioletta Stoch (Zespół Szkół Spożywczych Chemicznych i Ogólnokształcących) oraz Krzysztof Zieliński (Stowarzyszenie „Pro Carpathia”, ekspert z zakresu kuchni regionalnej), przyznało następujące nagrody główne:

·         Stowarzyszenie Miłośników Lutkowa – nagroda główna w kategorii mięs za łopatkę zapiekaną.

·         Koło Gospodyń Wiejskich w Zapałowie – nagroda główna w kategorii owoce i warzywa za kiszonkę warzywną.

·         Koło Gospodyń Wiejskich w Manasterzu  – nagroda główna w kategorii grzyby za prawdziwki marynowane.

·         Stowarzyszenie „Kobiety razem w Sobiecinie” – nagroda główna w kategorii nalewki za nalewkę miętową.

Statuetkę „Smak Marszałka Województwa Podkarpackiego” otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Wysocku, a nagrodę wręczył członek zarządu województwa, Lucjan Kuźniar. Wyróżnienia otrzymały zresztą wszystkie startujące zespoły, w kilku różnych kategoriach, wręczane m.in. przez radnych powiatowych Marka Kucaba i Mariusza Trojaka (Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, współorganizator konkursu) oraz dyrektora biura senatora Mieczysława Golby, Andrzeja Homę.

- Każda z zaprezentowanych potraw jest bazie zdrowych i naturalnych produktów. Takich, które można spotkać tylko na polskiej, podkarpackiej wsi – mówi Teresa Jasiewicz, z konkursem związana od początku. – Moda na zdrową i smaczną żywność jest u nas od zawsze. I bardzo nas to cieszy, że ta świadomość zaczyna docierać także trochę dalej. Wyniki konkursu, choć ważne, nie są jednak najważniejsze. Czasami naprawdę bardzo trudno zdecydować w czym tkwi różnica, bo na pewno nie w jakości czy smaku, między zwycięzcami a wyróżnionymi. Udział w konkursie daje szansę wszystkim uczestnikom na pewną inspirację, podpatrzenie, co tam u sąsiada, wymianę doświadczeń – dodaje Teresa Jasiewicz.

O wiele więcej zdjęć na profilu FB powiatu jarosławskiego https://www.facebook.com/PowiatJaroslawski/posts/1721063177913594

Relacje telewizyjne:

TVP 3 Rzeszów - http://rzeszow.tvp.pl/34877458/konkurs-z-babcinej-spizarni-w-jaroslawiu

TwojaTv - http://twojatv.info/aktualnosci,4146.html

Kliknij aby posłuchać tekstu