Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Wydarzenie z dużym rozmachem

To ma być największe tego typu wydarzenie w południowo-wschodniej Polsce. Podobne organizowane są w Wielkopolsce i Kujawsko-Pomorskiem. Mowa o Agrotargach Wschód, których 2. edycja planowana jest 9 i 10 czerwca w Skołoszowie k. Radymna (powiat jarosławski). Dziś, 15 marca, organizatorzy poinformowali o stanie przygotowań oraz o współpracy z samorządami, bo oprócz korzyści ekonomicznych, jest to doskonała promocja całego Podkarpacia, szczególnie jako pomostu do współpracy z Ukrainą.

- To najdalej na wschód wysunięte wydarzenie tego typu w Unii Europejskiej. Spodziewamy się, że w targach weźmie udział około 200 wystawców z całej Polski, ale nie tylko. Jest również zainteresowanie z Holandii czy Norwegii – poinformował Stanisław Sawa, dyrektor Agrotargów Wschód. – Są także oczywiście farmerzy z Ukrainy, bo nie ukrywajmy, położenie naszych targów, kilka kilometrów od granicy, bezpośrednio przy autostradzie A4, otwiera możliwości nawiązania poważnej współpracy i otwarcia się na potężny wschodni rynek. Specjalnie w tym celu mamy swoje przedstawicielstwo zachęcające do udziału w targach u naszego wschodniego sąsiada.

W czasie Agrotargów Wschód planowana jest wystawa maszyn i urządzeń rolniczych, połączona z pokazami pracy w rzeczywistych warunkach polowych. Jest to możliwe, bo targi będą rozlokowane na kilku hektarach. Pierwsza edycji targów odbyła się rok temu, a uczestniczyło w niej 80 wystawców i około 20 tys. zwiedzających.

W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele samorządów, bezpośrednio położonych w okolicach targów, czyli starosta jarosławski, Tadeusz Chrzan, wójt gminy Radymno, Bogdan Szylar oraz wójtowie gmin Orły, Bogusław Słabicki i Żurawica, Krzysztof Składowski. – Agrotargi to wydarzenie, które może nadać nową jakość rolnictwu w tej części Podkarpacia – mówił Tadeusz Chrzan. – To także doskonała forma promocji oraz pokazania jak wielki potencjał gospodarczy tu tkwi i który jest do zagospodarowania.

Honorowy patronat na Agrotargami Wschód objęli: Krzysztof Jurgiel, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego, prof. Sylwester Czopek, Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, Robert Choma, Prezydent Przemyśla i Tadeusz Chrzan, Starosta Jarosławski.

Więcej informacji na stronie www.agrotargiwschod.pl

Kliknij aby posłuchać tekstu