Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Patriotyczna majówka w powiecie jarosławskim

Wyjątkowo uroczyście obchodzono tegoroczne święto Konstytucji 3 maja w wielu miejscowościach powiatu jarosławskiego, m.in. Jarosławiu, Pruchniku i Radymnie. 4 maja zaś, dotychczasowy dowódca 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej i Garnizonu Jarosław, ppłk Dariusz Słota, został uroczyście pożegnany, w związku z zakończeniem swej służby w naszym mieście.

Jak co roku, jarosławianie rozpoczęli świętowanie 3 Maja w kościele pw. NMP Królowej Polski, ponieważ patriotyczne obchody łączą się z przypadającą w tym dniu uroczystością Matki Bożej Królowej Polski. Tradycją stał się też przed liturgią występ Reprezentacyjnego Chóru Mieszanego „Jarosław". Po liturgii nastąpił przemarsz pod Pomnik Konstytucji 3 Maja. Tam na maszt została wciągnięta flaga biało-czerwona, orkiestra odegrała Hymn RP, odczytano Apel Pamięci. Dla uczczenia 227. rocznicy uchwalenia najważniejszego aktu prawnego żołnierze oddali salwę honorową. Na zakończenie uroczystości przybyłe delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty.

Z okazji Święta Narodowego, czyli 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w Pruchniku odbyły się uroczystości połączone z gminnymi obchodami Dnia Strażaka. Po Mszy św. w kościele parafialnym w Pruchniku, uroczysty orszak złożony ze Strażackiej Orkiestry Dętej w Pruchniku, pocztów sztandarowych z jednostek OSP jak i szkół z terenu gminy, strażaków ochotników, przedstawicieli władz samorządowych zarówno gminnych jak i powiatowych, przedstawicieli służb oraz mieszkańców, przeszedł pod Pomnik Grunwaldzki w Pruchniku, gdzie złożono okolicznościowe wiązanki i znicze. Oficjalne uroczystości odbyły się na pruchnickim rynku. W związku z przypadającą na ten rok setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę zwieńczeniem uroczystości był polonez, jako reprezentacyjny polski taniec narodowy.

Uroczysty polonez był również częścią obchodów święta narodowego w Radymnie. Tradycyjnie odbyły się one w miejscowym kościele parafialnym pw. św. Wawrzyńca, pod pomnikiem Tysiąclecia Chrztu Polski, zaś zakończyły wspomnianym polonezem.

4 maja br. ppłk Dariusz Słota przekazał obowiązki dowódcy 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej. Służył on na tym na stanowisku od kwietnia 2015 r. Otrzymał awans zawodowy i będzie pełnił funkcję Szefa Oddziału w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej w Warszawie i jednocześnie z dniem objęcia obowiązków na stanowisku służbowym zostanie mianowany na stopień pułkownika. Obowiązki dowódcy 14 das w Jarosławiu tymczasowo przejął jego zastępca, mjr Wojciech Drapała.

Zdj: M. Młynarska, R. Pęcak (UM Jarosławia), P. Dragan (UM w Pruchniku), B. Pacek. Dziękujemy!

Kliknij aby posłuchać tekstu