Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Logo
Wydrukuj tę stronę

Koncert Chóru „Educatus” w jarosławskiej Kolegiacie

W miniony weekend odbyło się kolejne już wyjątkowe wydarzenie z cyklu „Jarosławskie dla Niepodległej”, w którego organizację włączyli się: Starosta Jarosławski, Dyrektor Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz proboszcz parafii pw. Bożego Ciała w Jarosławiu.

W niedzielę, 10 czerwca 2018 roku o godzinie 17.00 w jarosławskiej Kolegiacie wystąpił znakomity krakowski chór „Educatus” pod batutą prof. Adama Korzeniowskiego. Zaprezentował on najpiękniejsze polskie pieśni religijne i patriotyczne. W pierwszej – religijnej części koncertu, można było usłyszeć m.in.: interpretację III Pieśni Cherubińskiej Dymitra Bortniańskiego, kompozycję Marka Jasińskiego „Exultate Deo” czy chociażby psalm „Alleluja, chwalmy Pana Boga”. W drugiej części zachwycił przede wszystkim występ solistek. Wówczas też wybrzmiały utwory patriotyczne tj.: „Płynie Wisła płynie”, „Hej strzelcy wraz”, „Bywaj dziewczę zdrowe” i „Ej dziewczyno, ej niebogo”.

W repertuarze reprezentacyjnego chóru mieszanego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, znajdują się utwory chóralne różnych epok i stylów. Swoimi wystąpieniami uświetniają wydarzenia odbywające się na uczelni, ale także różnego rodzaju uroczystości jak chociażby te podczas ostatniej, VIII pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski w 2002 roku. Biorą ponadto udział w licznych festiwalach, konkursach i koncertach, zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Chór jest laureatem wielu prestiżowych nagród muzycznych, w tym kilku „Złotych pasm”, zdobytych w Małopolskim Konkursie Chórów czy złotego i srebrnego medalu na I Międzynarodowym Konkursie Chóralnej Muzyki Sakralnej w greckim Prevezie.

Jarosławski koncert spotkał się z dużym zainteresowaniem, a każdy z zaprezentowanych utworów z wielkim aplauzem licznej publiczności.

Tekst i zdj.: Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich

© Starostwo Powiatowe Jarosław. Wszystkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Studio Nexim
Kliknij aby posłuchać tekstu