Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Walka ze smogiem

W odpowiedzi na prośbę autorów publikujemy dziś na naszej stronie apel Obywatelskiej Rady Kultury, zamieszczony niedawno w internecie, a dotyczący przeciwdziałania smogowi, czyli problemowi, który dotyczy nas wszystkich. Jego twórcy dołączyli do niego kilka interesujących informacji, filmów oraz stron internetowych, które pokazują „jak palić, by nie truć niepotrzebnie środowiska”. Zachęcamy do lektury!

"Szanowni Państwo.

Jest to najważniejszy wątek w historii „Jarosław w Potrawce” (nazwa profilu facebook’owego - przyp. red.). Nie zamykam możliwości komentowania, ale bardzo proszę,  o wpisy tylko przemyślane i nieprzeszkadzające nam w naszej akcji. Wszystko co tu napiszę będzie oparte na faktach i liczbach, na danych naukowych, rządowych lub na naszych próbach praktycznych. 

Jak wszystkim powszechnie wiadomo, środowisko w którym żyjemy jest zanieczyszczane na wszystkie możliwe sposoby, z nasileniem nie raz wielokrotnie przekraczającym tolerowanie przez nasze organizmy. Do tego doprowadziliśmy. Jest to cena za te wszystkie nasze samochody, telewizję, wojny, industrializację, komfort i miliony podobnych rzeczy składających się na naszą cywilizację. 

Kilka razy już sygnalizowałem, że przygotowujemy się do walki z duszącym nas smogiem w Jarosławiu. Jeśli zmierzymy się z tym wszyscy razem, to poziom zanieczyszczenia powietrza w Jarosławiu zostanie wymiernie obniżony. Warunkiem koniecznym jest to, że bierzemy się do pracy wszyscy, bez wyjątków. Czyli my mieszkańcy miasta i powiatu, władze miasta, powiatu i gmin, związki wyznaniowe, szkoły, urzędy, stowarzyszenia, media, instytucje – po prostu wszyscy. Opracowałem program antysmogowy AS, którego wdrożenie pozwoli na obniżenie poziomu zanieczyszczenia powietrza na naszym terenie. Jako stowarzyszenie ORKA rozmawiamy z różnymi instytucjami i władzami, to dopiero początek. Ale żeby nie wiem jak wszystkie instytucje się wysilały, to bez zaangażowania mieszkańców nic nam z tego nie wyjdzie. 

Cztery lata temu NIK opublikowała wyniki z kontroli czystości powietrza w Polsce https://www.nik.gov.pl/plik/id,7764,vp,9732.pdf.  Wynika z niego, że piece domowe CO powodują 82 – 92,8%  zanieczyszczeń, komunikacja (spaliny, klocki hamulcowe, opony, wzbijany kurz) 5,4 - 7%, a przemysł 1,8 – 9%. Są to dane uśrednione dla całego kraju, dlatego w każdej miejscowości należy do tego podchodzić w sposób indywidualny. W oparciu o państwowy monitoring czystości powietrza w Jarosławiu wiemy, że poziom cząstek stałych PM10 spadaz 80μg/m³ zimą, do 20μg/m³ latem. Natomiast, i tu uwaga: poziom benzo(a)pirenu, czyli tego świństwa, które powoduje m.in. raka, zimą podnosi się w stosunku do lata o 11500% czyli 115-krotnie! https://stacje.wios.rzeszow.pl/dane-pomiarowe/manualne/stacja/10/parametry/194-192/roczny/2017  

I jest to spowodowane tradycyjnym, złym sposobem palenia w kotłach starego typu, gdzie palimy od dołu. Wiemy to z  opracowań rządowych, doświadczeń wielu Polaków oraz naszych ustaleń praktycznych. 

Jak zatem palić? 

Proszę otworzyć tę instrukcję, jest naprawdę doskonale opracowana: http://czysteogrzewanie.pl/wp-content/uploads/2018/08/poradnik_v2_082018.pdf

Pokazuje ona w jaki sposób palić w naszych piecach starego typu, przy okazji oszczędzając na kosztach zakupu opału nawet do 40%. To są fakty, nie nasza fantasmagoria. My to sprawdziliśmy, a potwierdza polskie Ministerstwo Środowiska. 

Nauczmy się palić w piecach od góry. To wbrew przyzwyczajeniom, ale oszczędniejsze i bardziej ekologiczne. W większości kotłów można tak właśnie palić.

I jeszcze jedno na koniec. Nauczmy się, przestawmy, wprowadźmy nieco kultury do naszego życia  i NIE PALMY ŚMIECI I ODPADÓW! Tego robić nie wolno. To jest karalne, to grzech, to wstyd. Oszczędź dzieci – nie pal śmieci! 

Pozdrawiam wszystkich. Zbigniew Polit."

Przydatne informacje, jak wskazują autorzy apelu, znajdą Państwo również na stronie „Czyste ogrzewanie” http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/jak-palic-czysto-weglem/ oraz w filmie poniżej.

Media

Kliknij aby posłuchać tekstu