Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Betlejemskie Światełko Pokoju przekazane na Ukrainę

4 stycznia, dokładnie o godz. 12.00 czasu polskiego, harcerze i samorządowcy z powiatów jarosławskiego i lubaczowskiego oraz władze województwa podkarpackiego przekazali Betlejemskie Światełko Pokoju na Ukrainę. Uroczystość odbyła się na przejściu granicznym Korczowa-Krakowiec. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z tego wydarzenia.

Tak o tej pięknej idei, która ma już blisko 30. lat, piszą harcerze: „Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus.

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W 29-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się, by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP, pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju".

Tradycyjnie, na początku Nowego Roku, harcerze przekazują Światełko skautom ukraińskim, w czasie uroczystości organizowanej na przejściu granicznym w Korczowej (tak jak w tym roku) lub w Budomierzu. Organizatorami wydarzenia są samorządy powiatów jarosławskiego, lubaczowskiego i jaworowskiego (Ukraina), przy wydatnej pomocy służb granicznych.

Kliknij aby posłuchać tekstu