Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Miasto i Gmina Pruchnik

Miasto i Gmina Pruchnik obejmuje jeden z bardziej atrakcyjnych turystycznie obszarów powiatu jarosławskiego we wschodniej części województwa podkarpackiego, na drodze z Rzeszowa do Przemyśla. Gmina obejmuje obszar o powierzchni 80,314 km2, zamieszkały przez ok. 10 tys. mieszkańców. W jej skład wchodzi miasto Pruchnik o powierzchni 19,9 km2, liczące ok. 3700 mieszkańców. Pozostały obszar zajmują miejscowości: Kramarzówka, Jodłówka, Świebodna, Rzeplin, Rozbórz Okrągły, Rozbórz Długi i Hawłowice. 

Pruchnik to gmina o charakterze rolniczym (1516 gospodarstw o powierzchni nie przekraczającej 3 ha). Gminę zamieszkuje około 9700 osób, a w samym Pruchniku mieszka ok. 3500 osób. Funkcjonuje tu dobrze rozwinięta sieć placówek 

Od północy gmina Pruchnik graniczy z gminą Zarzecze, od wschodu z gminą Roźwienica, od południa z gminą Krzywcza, od południowego zachodu z Dubieckiem, natomiast od północnego zachodu z gminą Kańczuga. Ma dogodne położenie komunikacyjne zarówno z sąsiednimi gminami, jak i większymi aglomeracjami.

Z okresu XIX wieku do dnia dzisiejszego w Pruchniku zachował się średniowieczny układ urbanistyczny. W rynku znajdują się domy z charakterystycznymi gankami, otoczonymi balustradami oraz podcieniami o konstrukcji słupowej. Przywiązanie pruchniczan do historii i tradycji widać nie tylko w architekturze. Mieszkańcy pieczołowicie pielęgnują stare obrzędy i zwyczaje np. rok rocznie odbywa się "Sąd nad Judaszem". Przy Grobie Pańskim Wartę Honorową w okresie od Wielkiego Piątku do Wielkanocy pełni Straż im. Jana Kilińskiego w kontuszach i rogatywkach z czasów insurekcji kościuszkowskiej. Działa tutaj również Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Pruchnickiej, które jest wydawcą kwartalnika regionalnego „Ziemia Pruchnicka”.

Natomiast dzisiejszy Pruchnik to prężnie rozwijające się miasteczko, które jest  znaczącym ośrodkiem oświaty, kultury i sportu. Na północny zachód od centrum powstało duże osiedle domków jednorodzinnych, nowoczesne obiekty użyteczności publicznej. Pruchnik posiada pełną infrastrukturę: gaz, wodociąg, kanalizację, oczyszczalnię ścieków.

Gmina Pruchnik leży w obrębie Przemysko-Dynowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu (pełni funkcje otuliny Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego). Występują tu typowe pogórza o płaskich garbach, płaskodenne doliny, a także większe wzniesienia o stromych stokach. Lasy na terenie gminy zajmują 1606 ha co stanowi 20% zalesienia. Wśród gatunków przeważają buk zwyczajny, jodła pospolita i sosna zwyczajna. Wysokie walory przyrodnicze na tych terenach wykazują zachowane starodrzewia. Wśród pomników przyrody najokazalszymi są: lipa, dąb, klon. Z grzbietów działów wodnych, szczególnie nad Pruchnikiem, Jodłówką i Świebodną rozpościerają się piękne widoki. Do najcenniejszych punktów widokowych należy: Mechowa Góra 447m n.p.m., oraz góra Iwa 406m n.p.m. (przysiółek Korzenie z zabytkowym obeliskiem tatarskim), z której rozpościera się panorama na Podgórze Rzeszowskie i Pogórze Dynowskie. Po zboczach tych wzgórz płyną potoki w kierunku rozległej doliny Sanu. Jeden z nich nosi nazwę Mleczka. Warto też wspomnieć o odkrytych a niewykorzystanych wodach podziemnych mających walory wód mineralnych.

 • Urząd gminy lub miasta:

   

  herb pruchnik nowy

  Urząd Miejski w Pruchniku
  Rynek 1
  37 - 560 Pruchnik

 • Władze gminy lub miasta:

  Burmistrz Pruchnika:  Wacław Szkoła

 • Telefon: 16 623 61 14
 • Fax: 16 623 61 25
 • Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Godziny urzędowania:

  poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7:00 - 15:00
  wtorek: 8:00 - 16:00

Więcej w tej kategorii: « Gmina Pawłosiów Gmina Radymno »
Kliknij aby posłuchać tekstu