Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Atrakcyjne szkolenie w ZSTiO. Nauka programowania sterowników PLC dla elektroników.

W trakcie projektu „Bliżej Rynku Pracy – kompleksowy program edukacji zawodowej w Powiecie Jarosławskim”, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu uczyli się programować sterowniki PLC.

W szkoleniu uczestniczyło łącznie 20 uczniów z klasy pierwszej, drugiej oraz trzeciej, kształcących się w zawodzie technik elektronik. Kurs składa się z części teoretycznej i praktycznej. Uczniowie mają możliwość programowania sterowników w języku drabinkowym S7-1200 firmy Siemens.

Szkolenie umożliwia uczniom nabycie wiedzy i umiejętności z programowania sterowników, jak również uzyskanie certyfikatu. Kurs został przygotowany i zrealizowany przez nauczycieli przedmiotów zawodowych mgr inż. Mariusza Skupienia i mgr inż. Wiesława Ziębę.

Szkolenie obejmowało między innymi następujące zagadnienia: zasada działania sterownika PLC, rodzaje języków programowania i tryby pracy, wejścia i wyjścia, instrukcje i typy danych, timery (moduły czasowe), liczniki, sposoby montażu, instalacja Step 7 – Basic, konfiguracja, zmiana adresu IP sterownika oraz programowanie w języku drabinkowym. Tematy również obejmowały podstawy automatyki oraz pneumatyki.

Dzięki udziałowi w szkoleniu uczniowie – technicy elektronicy nabyli dodatkowe umiejętności, które będą mogli wykorzystać w przyszłości na rynku pracy.

Tekst i zdj.: ZSTiO w Jarosławiu

efs

Kliknij aby posłuchać tekstu