Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Gmina Jarosław

Gmina położona jest w zachodniej części powiatu na obszarze zaliczanym do Doliny dolnego Sanu. Jej wschodnia część to już teren Płaskowyżu Tarnogrodzkiego.

Gmina Jarosław sąsiaduje z miastem Jarosław i gminami: Wiązownica, Laszki, Radymno, Pawłosiów oraz gminami powiatu przeworskiego: Przeworsk, Tryńcza i Sieniawa. Przez teren gminy przebiega autostrada A4, krajowa droga nr 4 Medyka-Zgorzelec oraz linie kolejowe łączące Medykę z Tarnowem i Krakowem. 

Obszar gminy zajmuje powierzchnię 114 km2, z czego 86,4 % ogólnej powierzchni stanowią użytki rolne. Zamieszkuje ją  12651 mieszkańców, co czyni z gminy Jarosław najludniejszą (po gminie miejskiej) gminę powiatu.  Gmina Jarosław ma charakter rolniczy. Produkcji rolnej sprzyjają dobre gleby oraz bliskość dużego rynku zbytu.

W ostatnim okresie intensywnie rozwija się także drobna działalność usługowa (spośród 531 zarejestrowanych w gminie podmiotów gospodarczych dominują placówki handlowe). Miejscowości gminy Jarosław charakteryzują się rozwiniętą infrastrukturą. Do wszystkich miejscowości doprowadzony jest wodociąg i sieć gazowa.

Dominacja rolnictwa i podmiejski charakter łączą się z walorami turystycznymi gminy. Miejscowości kuszą walorami krajobrazowymi, ale przede wszystkim ciekawą przeszłością i związanymi z nią zabytkami. Do najcenniejszych należy Zespół Pałacowo - Parkowy w Pełkiniach - dawniej rezydencja Czartoryskich. Powstały w latach 1661-1724 pałac, wielokrotnie przebudowywany, ze swoimi wieżyczkami, ganeczkami i tarasami utrzymany jest w stylu eklektycznym.

 • Urząd gminy lub miasta:

  Urząd Gminy Jarosław
  ul. Piekarska 5
  37 - 500 Jarosław

 • Władze gminy lub miasta:

  Wójt Gminy: Elżbieta Grunt

 • Telefon: 16 624 86 10
 • Fax: 16 624 86 13
 • Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.=:=:=
 • Godziny urzędowania:

  codziennie 7:30 - 15:30

Więcej w tej kategorii: « Gmina Chłopice Gmina Laszki »
Kliknij aby posłuchać tekstu