Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Gmina Radymno

Jako gmina wiejska funkcjonuje od 1992 r. i zajmuje południowo-wschodnią część powiatu jarosławskiego na obszarze stanowiącym pogranicze Płaskowyżu Tarnogrodzkiego i Doliny dolnego Sanu. Powierzchnia gminy liczy 182 km2 i jest drugą pod względem wielkości powierzchni w powiecie jarosławskim, jak również liczby zamieszkującej ją ludności - liczba mieszkańców wynosi 11.700 osób.

W skład gminy wchodzi 18 sołectw, tj.: Budzyń, Chałupki Chotynieckie, Chotyniec, Duńkowice, Grabowiec, Korczowa, Łazy, Michałówka, Młyny, Nienowice, Ostrów, Piaski, Skołoszów, Sośnica, Święte, Zabłotce, Zaleska Wola, Zamojsce.

Gmina Radymno jest gminą o charakterze rolniczym. Użytki rolne stanowią ok. 74% jej obszaru (ponad 15% stanowią obszary leśne). Na terenie gminy działa około 2500 gospodarstw rolnych, 300 podmiotów gospodarczych zajmujących się głównie przetwórstwem rolno-spożywczym i zaopatrywaniem rolnictwa. Dużą rolę odgrywa wydobycie złóż minerałów - kruszywa i piasku.

Przez teren gminy przebiegają główne szlaki komunikacyjne drogowe o charakterze międzynarodowym (A4) i krajowym (E4), oraz magistrala kolejowa (Wrocław - Przemyśl).

Gminę Radymno charakteryzuje dobrze rozwinięta infrastruktura techniczna, żyzne gleby, udokumentowane zasoby naturalne, czyste środowisko, wolne tereny pod inwestycje. Głównym atutem gminy jest przede wszystkim jej położenie w obszarze strategicznym dla obsługi największego przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej.

Perłą architektury jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO drewniana cerkiew w Chotyńcu z 1735 r., w której odbywają się wciąż nabożeństwa w obrządku bizantyjsko-ukraińskim. Warto zatrzymać się też w zabytkowym kościele w Michałówce i drewnianym dworze z XVIII wieku w Duńkowicach, jak również zwiedzić pozostałości zamku typu obronno-rezydencjonalnego z XVI i XVII w. w Sośnicy oraz cerkiew w Młynach z XVII w.

 • Urząd gminy lub miasta:

  Urząd Gminy Radymno
  ul. Lwowska 38
  37 - 550 Radymno

 • Władze gminy lub miasta:

  Wójt Gminy: Bogdan Szylar

 • Telefon: 16 628 11 38
 • Fax: 16 628 24 19
 • Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,= Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. :=:=
 • Godziny urzędowania:

  poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7:00 - 15:00
  wtorek: 8:00 - 16:00

Kliknij aby posłuchać tekstu