Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Miasto Jarosław

Miasto Jarosław położone jest we wschodniej części województwa podkarpackiego na pograniczu odznaczającego się łagodnymi wzniesieniami Pogórza Rzeszowskiego (zwanego w tej części Pogórzem Jarosławskim) i Doliny Dolnego Sanu.

W Jarosławiu zamieszkuje 39138 osób na powierzchni 34,46 km2, tym samym miasto to znajduje się wśród 5 miast woj. podkarpackiego (Krosno, Jasło, Sanok, Dębica) liczących od 30-50 tys. mieszkańców.

Jarosław położony jest na przebiegu ważnych szlaków komunikacyjnych Polski południowej –autostrady A-4 Korczowa - Katowice - Kraków - Zgorzelec oraz w kierunku północ-południe - drogi krajowej nr 77 Warszawa - Lublin - Przemyśl - Medyka.

Jarosław posiada znaczące powierzchnie przeznaczone pod działalność przemysłową, wytwórczą lub usługową, która zlokalizowana jest na terenie całego miasta. Tereny rolnicze w większości obejmują gleby dobre i dość dobre, cechujące się wysoką przydatnością do produkcji rolniczej.

Na terenie miasta koncentrują się usługi niemal we wszystkich najpotrzebniejszych branżach. Zakres zapotrzebowania w tym względzie jest jednak tak duży, że z powodzeniem powstają i funkcjonują nowe zakłady usługowe, jednostki handlu detalicznego i hurtowego branży spożywczej i przemysłowej. Jarosław to również centrum edukacji na wszystkich poziomach. Kilkanaście placówek edukacyjnych kształci zarówno w systemie ogólnokształcącym, jak ri zawodowym: geodezyjnym, budowlanym, spożywczym i chemicznym, odzieżowym, mechanicznym itp., w Jarosławiu działa także Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna.

Jarosław położony na styku kultur, ze swoją historią i zabytkami, stanowi obszar atrakcyjny turystycznie. Wśród miejsc godnych polecenia wymienić należy Rynek i jego najbliższe okolice – neorenesansowy ratusz, kamienicę Orsettich, w której obecnie mieści się prowadzone przez Powiat Jarosławski muzeum, kamienicę Rydzikowskich, kamienicę Królowej Marysieńki, opactwo Benedyktynek, klasztor o.o. Dominikanów, dawną synagogę, cerkiew greckokatolicka, miejską wiatę targową i stary cmentarz.

 • Urząd gminy lub miasta:

  Urząd Miasta Jarosław
  Rynek 1
  37 - 500 Jarosław

 • Władze gminy lub miasta:

  Burmistrz Miasta: Waldemar Paluch

 • Telefon: 16 624 87 00
  16 624 87 01
 • Fax: 16 624 87 65
 • Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.=:=:=
 • Godziny urzędowania:

  poniedziałek - piątek: 7:00 - 16:00

Więcej w tej kategorii: « Gmina Rokietnica Miasto Radymno »
Kliknij aby posłuchać tekstu