Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Miasto Radymno

Miasto jest położone w Bramie Przemyskiej na lessowym płaskowyżu Pogórza Karpackiego przechodzącego w dolinę Sanu, rozlokowane na jego lewym brzegu nad rzeką Radą, przy drodze międzynarodowej A-4 Kraków – Korczowa (Granica Państwa) – Lwów. Południową granicę miasta stanowi dwutorowa magistrala kolejowa z Krakowa do Przemyśla i dalej do przejścia granicznego w Medyce. 

Radymno zajmuje obszar o powierzchni 13,54 km², a zamieszkane jest przez ok. 5,5 tys. osób. Głównymi kierunkami rozwoju dla Radymna jest handel - wykorzystujący przygraniczne położenie oraz dogodne rozwiązania komunikacyjne (działa tu ponad 300 podmiotów gospodarczych), a także turystyka w oparciu o posiadany zbiornik wodny "ZEK" o powierzchni 70 ha.

Atutami miasta jest przygraniczne położenie, korzystny układ komunikacyjny, rozbudowana infrastruktura komunalna. Radymno to także odpowiednie tereny pod inwestycje o dużych powierzchniach (w doskonałym położeniu przy szlakach komunikacyjnych, z łatwym dostępem do infrastruktury komunalnej) oraz wspomniany już zbiornik wodny (I klasa czystości) wykorzystywany do celów rekreacyjno-wypoczynkowych, z terenami pod rozbudowę bazy turystycznej. W sezonie letnim miasto urządza tu ogólnodostępne kąpielisko strzeżone.

Centrum miasta o zabytkowym układzie urbanistycznym usytuowane jest w otoczeniu rynku. W obrębie miasta zachowało się kilkadziesiąt zabytkowych budowli, w większości domów i kamieniczek z XIX i początków XX w. W rynku znajduje się hala targowa zbudowana około 1918 r. Wart uwagi jest też kościół parafialny p.w. św. Wawrzyńca, murowany, zbudowany w latach 1724 – 1773 w stylu barokowym, a przy kościele dzwonnica z 1729 r. oraz plebania z drugiej połowy XVIII w.

 • Urząd gminy lub miasta:

  Urząd Miasta Radymno
  ul. Lwowska 20
  37 -550 Radymno

 • Władze gminy lub miasta:

  Burmistrz Miasta: Mieczysław Piziurny

 • Telefon: 16 628 24 17
 • Fax: 16 628 24 17
 • Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.=:=:=
 • Godziny urzędowania:

  poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7:15 - 15:15
  wtorek: 8:00 - 16:00

Więcej w tej kategorii: « Miasto Jarosław Gmina Roźwienica »
Kliknij aby posłuchać tekstu